Przewóz 9 i Stoszki 9 - FORUM MIESZKAŃCÓW

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

UWAGA! Nie mając statusu "Mieszkańca" NIE widzisz wszystkich działów forum w tym najważniejszego, gdzie odbywają się dyskusje członków WM - zalecamy więc weryfikację

#31 2010-03-03 11:17:59

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Argument z większą częścią wspólnej części jest sensowny.

Offline

 

#32 2010-03-03 12:34:37

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

a, no i poprawcie mnie, ale właśnie mnie oświeciło: przecież standardowo głosy w uchwałach (a na pewno w niektórych) liczą się wg udziału w nieruchomości, głosujemy udziałami, czyli 10 właścicieli mieszkań 57m2 przegłosuje 10 właścicieli mieszkań 40m2. Krótko mówiąc, my, którzy mamy większe mieszkania, płacimy też za większą władzę ( co powinno napawać satysfakcją, pół żartem pół serio)


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#33 2010-03-03 13:16:03

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Piszesz dobrze, jest tak w istocie.
Ale to koronny argument że pobieranie opłat od 713,6 m2 garaży przy nie pobieraniu opłat od 506,4 m2 komórek lokatorskich jest krzywdzące dla właścicieli garaży, skoro:
waga 1 m2 mieszkania = waga 1 m2 komórki = waga 1 m2 garażu.
Nieprawdaż Leonidasie?

Offline

 

#34 2010-03-03 13:56:35

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

laku82 napisał:

Piszesz dobrze, jest tak w istocie.

no to 2:0 dla mnie, wypunktowałem Was

laku82 napisał:

Ale to koronny argument że pobieranie opłat od 713,6 m2 garaży przy nie pobieraniu opłat od 506,4 m2 komórek lokatorskich jest krzywdzące dla właścicieli garaży, skoro:
waga 1 m2 mieszkania = waga 1 m2 komórki = waga 1 m2 garażu.
Nieprawdaż Leonidasie?

Od kiedy 1m2 mieszkania = 1m2 komórki = 1m2 garażu??
Wg mnie wcale tak nie jest, biorą pod uwagę, jakie przelicznki są przy garażach a jakie przy mieszkaniach, jaka część opłat jest od metrów mieszkania, a jaka od garaży.
Dwa, z komórkami różnica jest o tyle, że nie wszystkie komórki są takie same, ale różnica to jest ok 2 metry między największymi a najmniejszymi, więc tutaj liczenie wg metraży komórek będzie miało małe znaczenie (a zdaje się, że się zgodziliśmy, że metraż, jego zróżnicowanie dobrze odpowiada opłatom).
Trzeci argument: liczy się sposób wykorzystania. Im bardziej z czegoś mieszkaniec korzysta, tym bardziej powinna to uwzględniać opłata eksploatacyjna. Garaż jest znacznie intensywniej wykorzystywany, w tym sensie, że w komórce każdy trzyma rzeczy, ale  nic tam się nie dzieje. Do garażu się codziennie wjeżdża i wyjeżdża, auto nanosi ziemię, podłoga łatwiej pęknie, niż w piwnicy (co zresztą przerabialiśmy, na razie na gwarancji), garaż ma bramę, która może się zepsuć, a na pewno ma części, które z czasem się zużywają, w garażu trzyma się rowery, często narzędzia, z których regularnie się korzysta, itp itd.
Wliczcie komórki lokatorskie, nie ma sprawy, ale niewiele to zmieni, a tylko skomplikuje wyliczenia.

Ostatnio edytowany przez Leonidas (2010-03-03 14:00:52)


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#35 2010-03-03 14:59:19

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Leonidas napisał:

Od kiedy 1m2 mieszkania = 1m2 komórki = 1m2 garażu??

Od kiedy podpisałeś akt notarialny - w głosowaniu liczy się tak samo

Leonidas napisał:

Wg mnie wcale tak nie jest, biorą pod uwagę, jakie przelicznki są przy garażach a jakie przy mieszkaniach, jaka część opłat jest od metrów mieszkania, a jaka od garaży.

Te przeliczniki są wzięte z sufitu. Zresztą jakbyś patrzył na to jak na wzorzec to wychodziłoby że korzystając z komórek lokatorskich nie generujesz kosztów

Leonidas napisał:

Dwa, z komórkami różnica jest o tyle, że nie wszystkie komórki są takie same, ale różnica to jest ok 2 metry między największymi a najmniejszymi, więc tutaj liczenie wg metraży komórek będzie miało małe znaczenie (a zdaje się, że się zgodziliśmy, że metraż, jego zróżnicowanie dobrze odpowiada opłatom).

Tak, ale jeśli ktoś ma komórkę 7 m2, a drugi 3,5m2 to ten pierwszy ma opłaty 2x większe.
Oczywiście chodzi tutaj o symboliczne różnice. Ale nie podoba mi się podejście "płaci się niewiele ale Wy to płaccie"

Leonidas napisał:

Trzeci argument: liczy się sposób wykorzystania. Im bardziej z czegoś mieszkaniec korzysta, tym bardziej powinna to uwzględniać opłata eksploatacyjna. Garaż jest znacznie intensywniej wykorzystywany, w tym sensie, że w komórce każdy trzyma rzeczy, ale  nic tam się nie dzieje. Do garażu się codziennie wjeżdża i wyjeżdża, auto nanosi ziemię, podłoga łatwiej pęknie, niż w piwnicy (co zresztą przerabialiśmy, na razie na gwarancji), garaż ma bramę, która może się zepsuć, a na pewno ma części, które z czasem się zużywają, w garażu trzyma się rowery, często narzędzia, z których regularnie się korzysta, itp itd.
Wliczcie komórki lokatorskie, nie ma sprawy, ale niewiele to zmieni, a tylko skomplikuje wyliczenia.

1) Jak korzystam z garażu to korzystam zazwyczaj od przodu więc kosztów dla WM nie generuje - nie palę wspólnego światła i brudzę tylko sobie.
Jak korzystasz z komórki to te koszty generujesz. Eksploatacja nie jest od ogólnego ekspoatowania czyli za używanie, ale za koszty jakie ponosi WM za to że czegoś używam, a jakie ponosi koszty WM jeśli wchodzę do garażu od zewnątrz ?
Innymi słowy więcej ekpoatuję korzystając z komórki lokatorskiej a nie z garażu, nawet jeśli to z tego drugiego częsciej korzystam.
2) Jak mi się cokolwiek zepsuje w garażu to sam to naprawiam, a nie WM - w końcu to moje a nie wspólne?
3)Z komórki lokatorskiej też się regularnie korzysta. Każdy ma jakieś zapasy, przetwory, papier toaletowy, mąke ... jak schodzi po zapasy to generujesz koszty.
4)Skoro tak Ci zależy na uproszczeniu opłat to czemu nie jesteś za zlikwidowaniem opłaty za garaże ? Ona przecież też komplikuje.
Ten argument kupy się nie trzyma. Nie jesteśmy dziećmi - każdy ma wpisane w akcie notarialnym ile ma mieszkania, garażu czy komórki.
Zarządca na tej podstawie przesyła fakturę którą opłacasz 1 przelewem - niezależnie ile tam masz rzeczy wliczonych na tej fakturze.
Mylę się ?

Offline

 

#36 2010-03-03 15:57:13

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

laku82 napisał:

Leonidas napisał:

Od kiedy 1m2 mieszkania = 1m2 komórki = 1m2 garażu??

Od kiedy podpisałeś akt notarialny - w głosowaniu liczy się tak samo

W który miejscu jest zrównane? Mówimy o zrównaniu w znaczeniu

laku82 napisał:

Leonidas napisał:

Dwa, z komórkami różnica jest o tyle, że nie wszystkie komórki są takie same, ale różnica to jest ok 2 metry między największymi a najmniejszymi, więc tutaj liczenie wg metraży komórek będzie miało małe znaczenie (a zdaje się, że się zgodziliśmy, że metraż, jego zróżnicowanie dobrze odpowiada opłatom).

Tak, ale jeśli ktoś ma komórkę 7 m2, a drugi 3,5m2 to ten pierwszy ma opłaty 2x większe.
Oczywiście chodzi tutaj o symboliczne różnice. Ale nie podoba mi się podejście "płaci się niewiele ale Wy to płaccie"

Ja takiego podejścia nigdy nie wyznawałem.  Mówię o tym, że albo, jak w komunie, płacimy od członka wspólnoty, czyli każde mieszkanie płaci dokładnie tyle samo, co jest bez sensu, albo płacimy wg czyjegoś udziału we wspólnocie. Krótko mówiąc, szukamy parametru, który najlepiej opisuje różnice, stosunki między udziałami poszczególnych członków. Powierzchnia komórek oddaje niewiele, bo upraszczając mamy równanie (nie mam przy sobie rozpiski, więc mówię to na wyczucie) typu OPŁATA = 2.5 * powierzchnia_mieszkania + 0.3 * powierzchnia_piwnicy.  Przy mieszkaniu np. 48m2, z komórką 5m2 wg tej metody opłata = 121.5, wg metody bez komórki, 120. Mieszkanie 57,3m2 licząc komórkę zapłaci 145,35, a nie licząc 143,25. To jest jak mówię, uproszczenie, współczynniki są pewnie inne, ale różnica nawet 3 metrów pomnożona przez niski współczynnik dla komórki na prawdę niewiele zmieni.

laku82 napisał:

1) Jak korzystam z garażu to korzystam zazwyczaj od przodu więc kosztów dla WM nie generuje - nie palę wspólnego światła i brudzę tylko sobie.
Jak korzystasz z komórki to te koszty generujesz. Eksploatacja nie jest od ogólnego ekspoatowania czyli za używanie, ale za koszty jakie ponosi WM za to że czegoś używam, a jakie ponosi koszty WM jeśli wchodzę do garażu od zewnątrz ?
Innymi słowy więcej ekpoatuję korzystając z komórki lokatorskiej a nie z garażu, nawet jeśli to z tego drugiego częsciej korzystam.
2) Jak mi się cokolwiek zepsuje w garażu to sam to naprawiam, a nie WM - w końcu to moje a nie wspólne?
3)Z komórki lokatorskiej też się regularnie korzysta. Każdy ma jakieś zapasy, przetwory, papier toaletowy, mąke ... jak schodzi po zapasy to generujesz koszty.
4)Skoro tak Ci zależy na uproszczeniu opłat to czemu nie jesteś za zlikwidowaniem opłaty za garaże ? Ona przecież też komplikuje.
Ten argument kupy się nie trzyma. Nie jesteśmy dziećmi - każdy ma wpisane w akcie notarialnym ile ma mieszkania, garażu czy komórki.
Zarządca na tej podstawie przesyła fakturę którą opłacasz 1 przelewem - niezależnie ile tam masz rzeczy wliczonych na tej fakturze.
Mylę się ?

Ad.1 Jak nie, jak tak. Garaże nie są ogrzewane, ale przecież otwierając garaż codziennie po dwa razy wychładza się budynek. Drzwi w garażach do szczelnych nie należą.Brama się zużywa, te bramy nie wyglądają na takie, co wytrzymają wieczność. Nanosisz więcej do rowu pod garażami.
A przede wszystkim, A, jeszcze jedno, do zasadności liczenia garaży. Garaże nie są ogrzewane, ale przecież otwierając garaż codziennie po dwa razy wychładza się budynek. Drzwi w garażach do szczelnych nie należą.
Ad.2. A w mieszkaniu czy komórce naprawiasz na koszt wspólnoty? Teraz mi to mówisz?? , jakbym wiedział, to nie czekałbym na kasę od ubezpieczyciela, ale z naprawą okien uderzyłbym do zarządcy
Ad.3. Z papierem toaletowym to fajne jest, nie przyszłoby mi do głowy, żeby tam go składować, w razie potrzeby wylatywać z toalety i gonić do piwnicy Ale tak poważnie, może ziemniaki czy przetwory (które mało kto robi) się trzyma w piwnicy. Ale w praktyce do piwnicy nie zaglądasz tak często, do garażu praktycznie codziennie.
Owszem, generujesz koszty, ale wszyscy generują je podobne, a na pewno nie wg. metrażu komórki. A tutaj argument o większym udziale we wspólnocie, przy takiej małej różnicy, bo te 2-3m maksymalnie odnosimy do całęgo udziału członka wspólnoty do całej wspólnoty/innych członków, a nie porównujemy same komórki, traci trochę sens.
Ad.4. Ale ona jest zgodna z dwoma argumentami, z którymi się zgodziłeś, ponad 17m2 robi już różnicę, szczególnie przy trochę wyższym współczynniku niż komórki

Ja nie będę się upierać przeciw wliczaniu komórek, wspólnota zadecyduje, nie zrobi mi to wielkiej różnicy. Tylko, jeśli to zmieni płatności mieszkańców o ułamki procenta, to po co cała burza.
Niech każdy policzy czas, który poświęca na myślenie o tym, pisanie niewiele wnoszących do rzeczywistości postów, ktoś inny będzie musiał z mienić wyliczenia w programie, później to kontrolować. Ludzie, od 2 tygodni ta dyskusja rozpaliła wszystkich jak nie powiem co, a zmiany skończą się najwyżej na tym, że ktoś będzie płacił 2zł wiecej, a ktoś 1zł mniej. Ludzie dla 2zł będą dyskutować tygodniami, a sprawy okolicznych inwestycji, planów zagospodarowania niektórych jakby w ogóle nie dotyczyły.
Powiem dosadniej, zajmujemy się pierdołami, a nie rzeczami istotnymi. Oczywiście to częściowo się tyczy także mnie, bo też przynajmniej kwestię komórek mogłem odpuścić, jako coś mało istotnego.
Tyle z mojej strony, mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem, przynajmniej nie miałem takich intencji.

ps.
W takim razie składam wniosek o wliczenie do opłaty eksploatacyjnej zainstalowanej anteny tv sat. Przecież, po pierwsze to ingeruje w elewację, zwiększa prawdpodobieństwo dostawania się wilgoci, grzyba do elewacji, albo, że coś się z nią kiedyś zrobi, oszpeca elewację, wreszcie niektóre wykonania mogę w minimalnym stopniu zmieniać szczelność elewacji.
To jest zupełnie poważne i to ma znacznie większe znaczenie niż komórki. A ponieważ większość nie ma anten, to stawiam, że taki wniosek ma duże szanse powodzenia

Ostatnio edytowany przez Leonidas (2010-03-03 19:18:10)


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#37 2010-03-04 08:08:54

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Leonidas napisał:

W który miejscu jest zrównane? Mówimy o zrównaniu w znaczeniu

Waga 1m2 w głosowaniu jest zrównana. Dlatego do wliczania powierzchni garażu i komórki jest podstawa prawna, a do wliczania powierzchni np balkonu nie ma podstawy prawnej.


Leonidas napisał:

Ja takiego podejścia nigdy nie wyznawałem.  Mówię o tym, że albo, jak w komunie, płacimy od członka wspólnoty, czyli każde mieszkanie płaci dokładnie tyle samo, co jest bez sensu, albo płacimy wg czyjegoś udziału we wspólnocie. Krótko mówiąc, szukamy parametru, który najlepiej opisuje różnice, stosunki między udziałami poszczególnych członków. Powierzchnia komórek oddaje niewiele, bo upraszczając mamy równanie (nie mam przy sobie rozpiski, więc mówię to na wyczucie) typu OPŁATA = 2.5 * powierzchnia_mieszkania + 0.3 * powierzchnia_piwnicy.  Przy mieszkaniu np. 48m2, z komórką 5m2 wg tej metody opłata = 121.5, wg metody bez komórki, 120. Mieszkanie 57,3m2 licząc komórkę zapłaci 145,35, a nie licząc 143,25. To jest jak mówię, uproszczenie, współczynniki są pewnie inne, ale różnica nawet 3 metrów pomnożona przez niski współczynnik dla komórki na prawdę niewiele zmieni.

Patrząc na sprawę Twoim sposobem to opłata za garaż jest rzędu 3 zł/ miesiąc jest bez sensu więc też jej nie powinno byc bo nic nie wnosi, bo jaka jest różnica między 1,5 zł za 3 zł w porównaniu do 100 zł za mieszkanie ?

Leonidas napisał:

Ad.1 Jak nie, jak tak. Garaże nie są ogrzewane, ale przecież otwierając garaż codziennie po dwa razy wychładza się budynek. Drzwi w garażach do szczelnych nie należą.Brama się zużywa, te bramy nie wyglądają na takie, co wytrzymają wieczność. Nanosisz więcej do rowu pod garażami.
A przede wszystkim, A, jeszcze jedno, do zasadności liczenia garaży. Garaże nie są ogrzewane, ale przecież otwierając garaż codziennie po dwa razy wychładza się budynek. Drzwi w garażach do szczelnych nie należą.
Ad.2. A w mieszkaniu czy komórce naprawiasz na koszt wspólnoty? Teraz mi to mówisz?? , jakbym wiedział, to nie czekałbym na kasę od ubezpieczyciela, ale z naprawą okien uderzyłbym do zarządcy
Ad.3. Z papierem toaletowym to fajne jest, nie przyszłoby mi do głowy, żeby tam go składować, w razie potrzeby wylatywać z toalety i gonić do piwnicy Ale tak poważnie, może ziemniaki czy przetwory (które mało kto robi) się trzyma w piwnicy. Ale w praktyce do piwnicy nie zaglądasz tak często, do garażu praktycznie codziennie.
Owszem, generujesz koszty, ale wszyscy generują je podobne, a na pewno nie wg. metrażu komórki. A tutaj argument o większym udziale we wspólnocie, przy takiej małej różnicy, bo te 2-3m maksymalnie odnosimy do całęgo udziału członka wspólnoty do całej wspólnoty/innych członków, a nie porównujemy same komórki, traci trochę sens.
Ad.4. Ale ona jest zgodna z dwoma argumentami, z którymi się zgodziłeś, ponad 17m2 robi już różnicę, szczególnie przy trochę wyższym współczynniku niż komórki

1. Brama do garażu należy do mnie więc o nią się nie martw. Brama do wspólnoty jest używana nie tylko przez posiadaczy garaży. Jeśli już chcesz tutaj naliczac to naliczaj od ilości zakupionych pilotów do bramy.
Rów pod garażami będzie czyszczony raz na 10 lat - czy na prawdę generuje to takie koszty? Zresztą to akurat samemu można wyczyścic, bo posiadaczom garaży najbardziej zależy by rów był spławny.
Jak już pisałem garaże są ogrzewane w minimalnym stopniu. W zimie miałem -8 C, co oznacza że niewielka jest różnica między garażem non spot otwartym, a non stop zamkniętym.
Otwierając garaż specjalnie więc nie wychładzam garażu bo on już jest wychłodzony
2 -
3 A czy w garażu generujesz koszty względem ilości m2 garażu ? Czy posiadacz większego garażu generuje koszty większe niż posiadacz normalnego ?
W końcu procentowa różnica między największą komórką a najmniejszą jest większa niż między największym garażem a najmniejszym.
Jeśli chodzi o generowanie kosztów to sam sobie przeczysz z jednej strony mimo że obecnie generujemy podobne koszty za ekspoatacje mieszkania to płacimy od m2 mieszkania - jesteś za takim rozwiązaniem.
W przypadku komórek generujemy koszty także niezleżenie od powierzchni komórki ale Ty tutaj jesteś nagle przeciw naliczaniu po m2. Mając większą komórkę masz większy udział w nieruchomości wspólnej - nieprawdaż ?
4. Czemu 16,8 m2 garażu to dużo, a 7m2 komórki to mało ? Czemu 713,6 m2 garaży to dużo, a 506,4 m2 komórek lokatorskich to mało?
Matematyka jest bezwględna. Czemu garaże mają miec wyższe opłaty/m2 ? Przecież to jasne że chociażby oświetlenie to koszty jedynie w komórkach ? Popatrz na temperatury (panujące w piwnicach i garażach) i na konstrukcje bloku (grubości ścian i gdzie znajdują się rury ciepłownicze) - ogrzewanie też generuje większe koszty w komórkach -one są bezpośrednio i skutecznie ogrzewane, a garaże ogrzewane są pośrednio i nieskutecznie.

Leonidas napisał:

Ja nie będę się upierać przeciw wliczaniu komórek, wspólnota zadecyduje, nie zrobi mi to wielkiej różnicy. Tylko, jeśli to zmieni płatności mieszkańców o ułamki procenta, to po co cała burza.
Niech każdy policzy czas, który poświęca na myślenie o tym, pisanie niewiele wnoszących do rzeczywistości postów, ktoś inny będzie musiał z mienić wyliczenia w programie, później to kontrolować. Ludzie, od 2 tygodni ta dyskusja rozpaliła wszystkich jak nie powiem co, a zmiany skończą się najwyżej na tym, że ktoś będzie płacił 2zł wiecej, a ktoś 1zł mniej. Ludzie dla 2zł będą dyskutować tygodniami, a sprawy okolicznych inwestycji, planów zagospodarowania niektórych jakby w ogóle nie dotyczyły.
Powiem dosadniej, zajmujemy się pierdołami, a nie rzeczami istotnymi. Oczywiście to częściowo się tyczy także mnie, bo też przynajmniej kwestię komórek mogłem odpuścić, jako coś mało istotnego.
Tyle z mojej strony, mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem, przynajmniej nie miałem takich intencji.

ps.
W takim razie składam wniosek o wliczenie do opłaty eksploatacyjnej zainstalowanej anteny tv sat. Przecież, po pierwsze to ingeruje w elewację, zwiększa prawdpodobieństwo dostawania się wilgoci, grzyba do elewacji, albo, że coś się z nią kiedyś zrobi, oszpeca elewację, wreszcie niektóre wykonania mogę w minimalnym stopniu zmieniać szczelność elewacji.
To jest zupełnie poważne i to ma znacznie większe znaczenie niż komórki. A ponieważ większość nie ma anten, to stawiam, że taki wniosek ma duże szanse powodzenia

Tak to burza w szklance wody. Ale żeby wytłumaczyc mi o co chodzi posłużę się przypowieścią:
"Wybrało się 2 kumpli na piwo.
1)Idziemy na piwo?
2) Jasne, wypijemy po jednym.
Przy kasie:
1) To co zapłacisz za nas dwóch?
2) Ale czemu? To co prawda tylko 4 zł, ale czemu każdy nie może zapłacić za to co wypije ?
1) Jezu, ale z Ciebie sknera. Skąpisz 2 zł ... Chcesz się kłócić o 2 zł ?
KONIEC"
Mnie takie coś irytuje, dlatego zajmuje się tą pierdołą.

Parafrazując Ciebie:
Ja nie będę się upierać przeciw wliczaniu garaży, wspólnota zadecyduje, nie zrobi mi to wielkiej różnicy. Tylko, jeśli to zmieni płatności mieszkańców o ułamki procenta, to po co cała burza.
Niech każdy policzy czas, który poświęca na myślenie o tym, pisanie niewiele wnoszących do rzeczywistości postów, ktoś inny będzie musiał z mienić wyliczenia w programie, później to kontrolować. Ludzie, od 2 tygodni ta dyskusja rozpaliła wszystkich jak nie powiem co, a zmiany skończą się najwyżej na tym, że ktoś będzie płacił 2zł wiecej, a ktoś 1zł mniej. Ludzie dla 2zł będą dyskutować tygodniami.

A jednak garaże wliczamy i nikt nie ma z tym problemów.

PS. Opłata za antenę TV-SAT nie jest już taka oczywista - jeśli ktoś przymocuje antenę do balkonu to już nie niszczy elewacji.
Poza tym anteną w przeciwieństwie do komórki nie masz udziału w nieruchomości wspólnej.

Offline

 

#38 2010-03-04 10:40:38

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

laku82 napisał:

Waga 1m2 w głosowaniu jest zrównana. Dlatego do wliczania powierzchni garażu i komórki jest podstawa prawna, a do wliczania powierzchni np balkonu nie ma podstawy prawnej.

Kwestia zrównania 1m2 mieszkania, 1m2 komórki, garażu
Chodzi mi o to, że inaczej liczy się w opłatach eksploatacyjnych garaż, inaczej mieszkanie, co chyba jest oczywiste, w tym sensie nie ma zrównania.

laku82 napisał:

Patrząc na sprawę Twoim sposobem to opłata za garaż jest rzędu 3 zł/ miesiąc jest bez sensu więc też jej nie powinno byc bo nic nie wnosi, bo jaka jest różnica między 1,5 zł za 3 zł w porównaniu do 100 zł za mieszkanie ?

Tak, żebyś wiedział, nie należę do ludzi, którzy dla kupienia czegoś o kilka zł taniej, jadą na drugi koniec miasta
Jeśli chodzi o brak różnicy przy wliczeniu garaży, tak, mój czas, tak samo Twój, każdego też jest cenny. Idzie  o to, że min kilka godzin, jakie tracę ja, tracisz Ty na całą dyskusję, później na zebraniu, przygotowanie uchwały, głosowanie. Dzięki temu masz szansę zyskać (lub stracić) kilkadziesiąt zł w skali roku. Teraz policz sobie, ile dostajesz za tyle godzin pracy, albo co przez ten czas mógłbyś załatwić. Bo jak tak myślę. Po prostu gra nie warta świeczki.

laku82 napisał:

1. Brama do garażu należy do mnie więc o nią się nie martw. Brama do wspólnoty jest używana nie tylko przez posiadaczy garaży. Jeśli już chcesz tutaj naliczac to naliczaj od ilości zakupionych pilotów do bramy.
Rów pod garażami będzie czyszczony raz na 10 lat - czy na prawdę generuje to takie koszty? Zresztą to akurat samemu można wyczyścic, bo posiadaczom garaży najbardziej zależy by rów był spławny.
Jak już pisałem garaże są ogrzewane w minimalnym stopniu. W zimie miałem -8 C, co oznacza że niewielka jest różnica między garażem non spot otwartym, a non stop zamkniętym.
Otwierając garaż specjalnie więc nie wychładzam garażu bo on już jest wychłodzony
2 -
3 A czy w garażu generujesz koszty względem ilości m2 garażu ? Czy posiadacz większego garażu generuje koszty większe niż posiadacz normalnego ?
W końcu procentowa różnica między największą komórką a najmniejszą jest większa niż między największym garażem a najmniejszym.
Jeśli chodzi o generowanie kosztów to sam sobie przeczysz z jednej strony mimo że obecnie generujemy podobne koszty za ekspoatacje mieszkania to płacimy od m2 mieszkania - jesteś za takim rozwiązaniem.
W przypadku komórek generujemy koszty także niezleżenie od powierzchni komórki ale Ty tutaj jesteś nagle przeciw naliczaniu po m2. Mając większą komórkę masz większy udział w nieruchomości wspólnej - nieprawdaż ?
4. Czemu 16,8 m2 garażu to dużo, a 7m2 komórki to mało ? Czemu 713,6 m2 garaży to dużo, a 506,4 m2 komórek lokatorskich to mało?
Matematyka jest bezwględna. Czemu garaże mają miec wyższe opłaty/m2 ? Przecież to jasne że chociażby oświetlenie to koszty jedynie w komórkach ? Popatrz na temperatury (panujące w piwnicach i garażach) i na konstrukcje bloku (grubości ścian i gdzie znajdują się rury ciepłownicze) - ogrzewanie też generuje większe koszty w komórkach -one są bezpośrednio i skutecznie ogrzewane, a garaże ogrzewane są pośrednio i nieskutecznie.

1. Nawet jeśli faktycznie brama jest tylko Twoja, to jesteś pewien, że żadne naprawy, nic, nie będzie później szło z funduszu remontowego? Jeśli tak, to ok, zgoda, ale tylko częściowo.
Z tym ogrzewaniem, to źle myślisz. Po pierwsze otwarcie bramy, przy takiej jej powierzchni powoduje błyskawiczną wymianę zimnego powietrza. Ja nawet to zmierzyłem. W zamkniętym garażu miałem kilka st. pow. zera, w otwartym moment i był mróz. Wreszcie, dlaczego patrzysz tylko na otwarty garaż? A zamknięty nie wyziebia? Zwróć uwagę, że bramy są cienkie, metalowe i szpary są znaczne. Gdyby tam były komórki lokatorskie, a garaże stały osobno, koszty ogrzewania byłby mniejsze.
Wreszcie, przez garaż dostaje się do budynku zawsze trochę wilgoci, ogólnie ściany narażone na warunki atmosferyczne są mniej trwałe. Garaży nie malujemy tak, nie mamy posadzek, ale na pewno fakt nieszczelności garaży nie jest bez znaczenia dla budynku.
3. Tak, bo im większy garaż, tym więcej zasysa zimnego powietrza.
4. Matematyka jest chyba jedna. Przecież liczysz metraż cały. Różnica % między komórkami może wydawać się spora, ale jeśli odniesiesz te 2-3m maksymalnie do całych metraży, to dla każdego zmieni to o ułamki. Co zmieni umowne dodanie, odjęcie 2-3m w łącznym udziale np. 100m2 w całej nieruchomości dla każdego właściciela, jeszcze przy przeliczniku dla komórek.
Nie rozumiem Twojej logiki, że ogrzewanie generuje większe koszty w komórkach. Komórki nie są specjalne ogrzewane, komórki w ogóle nie są ogrzewane, w tym sensie, że ogrzewa je głównie blok, bo rury są przecież dobrze izolowane i w komórkach ciepła ucieka niewiele. To, że są ciepłe, w stosunku do garaży czy nawet klatek, to fakt, że są szczelne, z jednej strony ogrzewa je blok, z drugiej mają drzwi przeciwpożarowe, bardzo szczelne, które są dość rzadko otwierane. Dlatego są stosunkowo ciepłe. Przecież to jest proste.

laku82 napisał:

Mnie takie coś irytuje, dlatego zajmuje się tą pierdołą.

No to się zajmuj , nikt Ci nie broni. Ja w każdym razie, gdy zacznie się wielka dyskusja o sensowności wliczania komórek i ustalanie równania, wyciągnę książkę, albo empetruchę, nawet jeśli to jest niegrzeczne. Tym postem ja ze swojej strony kończę dyskusję o tych komórkach, co będzie to będzie, jak tylko wspólnota nie wymyśli jakiegoś chorego modelu, to mi wszystko jedno.

laku82 napisał:

A jednak garaże wliczamy i nikt nie ma z tym problemów.

Tylko, że nad tym nie musieliśmy dyskutować. To było podane od razu. To jest ta zasadnicza różnica.

laku82 napisał:

PS. Opłata za antenę TV-SAT nie jest już taka oczywista - jeśli ktoś przymocuje antenę do balkonu to już nie niszczy elewacji.
Poza tym anteną w przeciwieństwie do komórki nie masz udziału w nieruchomości wspólnej.

Mniej, jeśli antena jest przytwierdzona do balustradki balkonu, ale też, bo i tak przewierca się przez ścianę, żeby puścić kabel do mieszkania. Nie mówiąc, że część przytwierdziła antenę na ścianie. A już zdecydowanie nieakceptowalne dla mnie jest przytwierdzenie nad klatką schodową, na elewacji części wspólnej.
Pomyśl o przyszłym remoncie elewacji za ileś lat. Każda antena, każdy wchodzący kabel ją będzie komplikować.
Wreszcie, nawet przy samym kablu wchodzącym, wilgość już sie dostaje. Gwarantuje, że w tych miejscach za kilka lat elewacja będzie w znacznie gorszym stanie, niż reszta. O szpeceniu, co może mieć wpływ na wartość budynku też należy wspomnieć.


p.s.
Ciekaw jestem, czy komukolwiek chce się jeszcze czytać to wszystko Stawiam, że produkujemy się tylko dla może 5 osób, resztę albo nudzi, albo nie chcę się tego wszystkiego czytać. Bardziej rozdmuchać problemu chyba się już nie dało

Ostatnio edytowany przez Leonidas (2010-03-04 10:48:35)


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#39 2010-03-04 11:34:13

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Leonidas napisał:

Tylko, że nad tym nie musieliśmy dyskutować. To było podane od razu. To jest ta zasadnicza różnica.

Tylko że wtedy zapewnie nikt się nie wgłębiał w to co uchwala.
Gdyby było inaczej to ktoś by pomyślał to przeszła by uchwała wprowadzająca opłaty za garaże i za komórki.
Rozumiem, że raz uchwalonego prawa zmieniac się nie powinno bo to generuje koszty ?
Zróbmy więc jak rok temu. Wyłożę projekt nowej uchwały (20gr za komórki, 10gr za garaże), a wszyscy bez dyskusji przegłosują.

PS. A co powiesz by posiadacze garaży w ramach redukcji kosztów przegłosowali zakazanie odśnieżania miejsc parkingowych na zewnątrz - w końcu nikt za to nie płaci, a generuje to koszty?

Offline

 

#40 2010-03-04 12:20:37

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

laku82 napisał:

Leonidas napisał:

Tylko, że nad tym nie musieliśmy dyskutować. To było podane od razu. To jest ta zasadnicza różnica.

Tylko że wtedy zapewne nikt się nie wgłębiał w to co uchwala.
Gdyby było inaczej to ktoś by pomyślał to przeszła by uchwała wprowadzająca opłaty za garaże i za komórki.
Rozumiem, że raz uchwalonego prawa zmieniać się nie powinno bo to generuje koszty ?
Zróbmy więc jak rok temu. Wyłożę projekt nowej uchwały (20gr za komórki, 10gr za garaże), a wszyscy bez dyskusji przegłosują.

Zgadza się, tzn. nie tyle nikt tego nie analizował, ile nie uznał za zasadne zmieniania. Ja np. na to zwróciłem uwagę, ale uważałem, że taki sposób jest w miarę sprawiedliwy i nie ma sensu wymyślać nic innego, poza tym ciężko bez żadnych doświadczeń było coś innego zaproponować.
Powtórzę jeszcze raz, nie twierdzę, że nie możemy trochę dopracować systemu, wliczając komórki. Twierdzę tylko, że nie powinniśmy na to tracić dużo czasu, albo to będzie błyskawiczne, proste, albo nie.


laku82 napisał:

Zróbmy więc jak rok temu. Wyłożę projekt nowej uchwały (20gr za komórki, 10gr za garaże), a wszyscy bez dyskusji przegłosują.

I wiesz, co teraz będzie? Ja się od razu pytam, a dlaczego 20gr za komórki, bo np. uważam, że za garaże powinno być więcej niż za komórki. Albo jezcze inaczej. Jakby to miało przejść tak prosto, jak rysujesz, to spoko. Ale ja w to nie wierzę.


laku82 napisał:

PS. A co powiesz by posiadacze garaży w ramach redukcji kosztów przegłosowali zakazanie odśnieżania miejsc parkingowych na zewnątrz - w końcu nikt za to nie płaci, a generuje to koszty?

Wspólnota płaci. Jeśli nie odśnieżać przed garażami, to tak samo wszystkich miejsc, gdzie ludzie parkują, bądźmy konsekwentni, jeśli ktoś ma być zobowiązany dbać samemu o odśnieżanie celem zaparkowania, to wszyscy bez wyjątku. A wiesz, co się wtedy zacznie, przekopywanie śniegu sobie nawzajem. Normalnie super. Zrobi się nam taka wojna, że głowa mała. Zaczynamy dochodzić do absurdu.
Ale egoistycznie powiem, że jestem za, w końcu zapłacimy wszyscy solidarnie tyle samo mniej, a ja będę miał mniej roboty niż właściciel auta parkującego pod blokiem. Tylko, że jak każdy zacząłby tak myśleć, to cały ten interes nie ma najmniejszego sensu.

Ostatnio edytowany przez Leonidas (2010-03-04 12:21:48)


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#41 2010-03-04 12:28:46

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Leonidas napisał:

Wspólnota płaci.

No właśnie, wspólnota płaci za odśnieżanie miejsc parkingowych, ale jak sami twierdzicie ja za odśnieżanie podjazdu pod garaż płacę sam w ramach opłaty eksploatacyjnej za garaż- czyli jedni za to płacą, a dla innych reszta robi zrzutkę, choc sama nie korzysta - to jest właśnie niesprawiedliwe.
Nie chce bynajmniej przegłosowywac takiego rozwiązania - pokazuję jedynie absurdalnośc sytuacji.
Nie może byc tak że za tą samą rzecz jedni płacą, a drudzy mają ją gratis.
PS. Jak odśnieżałem swój podjazd do garażu to zawsze wynosiłem śnieg za krawężnik - trochę się nachodziłem, ale wbrew pozorom raczej nikt nie wyrzucałby śniegu komuś innemu.
To oczywiście nie dotyczyłoby sytuacji w której śnieg z dachu zrzucono by na podjazd i nie usunięto by go - w takiej sytuacji wrzucałbym na drogę, bo to śnieg wspólny i mi też by go podrzucono.

Ostatnio edytowany przez laku82 (2010-03-04 12:34:03)

Offline

 

#42 2010-03-04 12:58:50

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

W którym miejscu mówiłem, że opłata eksploatacyjna jest także za odśnieżanie?
Z liczeniem garażu jest trochę tak jak z liczeniem opłaty wg metrażu. Garaż powiększa czyiś udział we wspólnocie, zatem zwiększa czyjąś opłatę, z oczywiście mniejszym współczynnikiem jak mieszkanie. Z tym, konsekwentnie powinieneś się zgodzić. Ja się za to zgadzam z komórkami, z tym założeniem, że to przejdzie podobnie gładko jak samo uwzględnienie garaży.
Tyle, koniec, obiecuję, że  skończyłem


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#43 2010-03-04 13:28:44

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

No to się zgadzamy - pozostaje głosowanie

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
usuwanie adblue UbytovĂĄnĂ­ New Plymouth wellness w Ciechocinku kancelaria komornicza warszawa ochota