Przewóz 9 i Stoszki 9 - FORUM MIESZKAŃCÓW

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

UWAGA! Nie mając statusu "Mieszkańca" NIE widzisz wszystkich działów forum w tym najważniejszego, gdzie odbywają się dyskusje członków WM - zalecamy więc weryfikację

#1 2010-01-06 10:21:57

Eskadek

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-12-14
Posty: 216
Punktów :   

Ciągi wentylacyjne

Odnoszę wrażenie, ze w moim mieszkaniu jest coś nie tak z (zaprojektowaniem/wykonaniem) ciągiem wentylacyjnym w kuchni.

Dwa osobne kanały, jak sądzę jeden może służyć do podłączenia okapu kuchennego. Tak też u siebie zrobiłem. I tu pojawia się problem, jeśli uruchomię wyciąg w okapie, to działa super, ale jednocześnie drugim kanałem wdmuchuje powietrze do mieszkania (tym mocniej, im mocniejszy bieg uruchomię). Tworzy się jakby podciśnienie .

Dzieje się tak nawet przy otwartych na max wywietrznikach w oknie i ustawieniu samego okna w pozycji mikrouchył. Cyrkulacja więc jest zapewniona. Dopiero jak otworzę (w zimie!) okno w pionie na max, to problem niknie.

Z tego co wiem u sąsiadów z bloku naprzeciw taki problem też się pojawia. Ciekaw jestem, czy wy też zaobserwowaliście taką sytuację u siebie?

Offline

 

#2 2010-01-06 10:38:56

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Ciągi wentylacyjne

U nas cały czas jest podciśnienie, a wywietrznika nie mamy. Po prostu za szczelne okna.

Offline

 

#3 2010-01-06 11:12:26

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: Ciągi wentylacyjne

to naturalne zjawisko, czysta fizyka, robi się podciśnienie, zawsze uruchamiając okap uchyl okno (właściwie robiąc to w łazience też powinieneś), wtedy ciąg nigdy się nie odwróci, bo nie wytworzy się podciśnienie. Prosto tłumacząc - jeśli masz zamknięte okno, nie ma dopływu powietrza, okap wydmuchuje określoną ilość powietrza, a że nie ma skąd go brać (bo mieszkanie jest szczelna) wciąga je drugim kominem - to tak jakbyś chciał ciągnąc powietrze z zatkanej ręką rury...zassa się, jeśli tylko jest w rurce jakaś dziura (drugi otwór wentylacyjny) to nią wciągniesz powietrze...uchylaj okno, problemu nie będzie - sprawdź też koniecznie, czy w oknie kuchennym nie masz zasuniętego otworu wetylacyjnego

Offline

 

#4 2010-01-06 11:53:55

Eskadek

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-12-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Ciągi wentylacyjne

No właśnie tak się dzieje przy otworzonym otworze nawiewowym w oknie i dodatkowo przy nieco rozszczelnionym samym oknie. Nie bardzo widzę otwierania okna za bardzo w zimie. No cóż, da się z tym żyć, czasami troche dokucza .

Offline

 

#5 2010-01-06 12:40:09

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: Ciągi wentylacyjne

prawa fizyki, wbrew pozorom jesli choc odszczelnisz okna bedziesz mial nawet (a moze przede wszstkim) w zimie cieplej, bo ciag wytowrzy sie na odcinku okno-otwor, a tak odwroci Ci sie ciag i i tak zacznie Ci wiac do mieszkania zimne powietrze otworem i je wychlodzisz. Malo tego, jesli wychlodzisz za bardzo przestrzen kominowa (jelsi dziala prawidlowo to cieple powietrze z mieszkania, lzejsze unosi sie kominem - komin jest cieply) to bedzie Ci bardzo ciezko przywrocic odpowiedni kierunek ciagu (bedziesz musial czekac do lata) - pomijam fakt bardzo niezdrowych rodnikow, grzybow itd ktore wpadac Ci beda do mieszkania. Dlatego zdecydowanie lepiej odszczelniac okna nawet w zimie, lub delikatnie uchylac przy pracy szczegolnie mocnego okapu.

Offline

 

#6 2010-01-07 15:25:59

 jurek64

Użytkownik

790126
Call me!
Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-05-05
Posty: 76
Punktów :   

Re: Ciągi wentylacyjne

Hewirto bardzo fachowo i dokładnie opisał problem z wentylacją, także nic dodać,nic ująć.Sam też przerabiałem to wszystko dokładnie,ponieważ przez 12 lat miałem ogrzewanie gazowe.A w takim przypadku kwestia prawidłowo działającej wentylacji jest szczególnie ważna.Zatem tylko jedna uwaga:nie sądzę,żeby była potrzeba podłączania okapu(dawniej się to nazywało pochłaniacz-chyba bardziej adekwatna nazwa) do przewodu wentylacyjnego.Odpowiednio dobrane takie urządzenie spełni swoją rolę bez takiego podłączenia.Tym bardziej,że przecież w naszych mieszkaniach nie ma gazu,czyli spalin,które trzeba odprowadzać do przewodu kominowego.Reszta zatrzyma się na filtrach.

Offline

 

#7 2010-01-24 10:47:12

Eskadek

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-12-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Ciągi wentylacyjne

Witam, odkurzę wątek.
Fizycznie rzeczywiście wszystko ładnie wytłumaczone.
Tu nasuwa się pytanie. PO CO w kuchni zostały zaprojektowane dwa przewody wentylacyjne. Do jednego, jak napisałem podłączyłem okap elektryczny. Dzisiaj dostałem pismo z KTBS po kontroli kominiarzy, że mam ten okap odłączyć od ciągu wentylacyjnego (!).
I pewnie tak zrobię, bo problem jest taki, jak sygnalizowany w wątkach wcześniejszych (przy otwartym nawiewie na oknie).

Problem występuje tez u naszych sąsiadów ze Stoszki13 (pozwolę sobie załączyć link do ich forum):
http://stoszki13.org/forum/index.php?topic=89.0

Offline

 

#8 2010-01-24 11:01:49

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Ciągi wentylacyjne

Proponuję przenieść wątek do działu pierwszego, robi się nam trochę bałagan, a mój drugi wątek Hewirto usuń proszę.

Też dostałem pismo od KTBS z uwagami z kontroli i powiem, że jestem zirytowany.
Co do pochłaniaczy, to nie wiem Eskadek, czy zrobiłeś tak jak nam tłumaczył Pan Siatka przy odbiorze mieszkania, że normy jakie są, takie są, ogólnie przestarzałe i nie uwzględniające braku instalacji gazowej. Że jeśli się przed instalacją nawiewu zgłosi do kominiarza, wyjaśni wszystko, to zgoda jest formalnością a wtedy kontroli pokazuje się papier i nic nie mogą zrobić. Gorzej, jeśli się nic nie załatwi, to wtedy się tak właśnie kończy. Ja bym na Twoim miejscu zgłosił się do kominiarzy i pogadał, że podłączony tylko do jednego, że w każdej chwili można odłączyć, żeby sprawdzić czy w tym drugim też jest ciąg (bo to o to głównie idzie), że nie ma przecież instalacji gazowej. Wg mnie powinni to klepnąć.
Ogólnie ja tu czegoś nie rozumiem. Skoro pochłaniacze są legalnie sprzedawane i dostępne, to albo przepisy dot. przewodów wentylacyjnych są złe i nie uwzględniające braku gazu, albo KTBS nie wykonał zgodnie ze współczesnymi standardami wentylacji w kuchni. Nie ma trzeciej opcji. Oczywiście uważam, że to jest opcja 1, bo co, 3 przewody powinny być w kuchni?! Bez żartów.

Nam nakazano zwiększyć nawiew w drzwiach łazienki.
Raz, mamy idiotyczne polskie prawo, jestem przekonany, że normy wentylacji w łazience są stare i jedne czy to dla łazienek z piecykiem gazowym czy bez. Dwa, kominiarz mógłby też użyć rozumu, widzi, że nie ma piecyka i szpara pod drzwiami wystarcza.

Poza tym nie rozumiem, dlaczego kominiarz od razu nie mówi, co trzeba będzie zrobić, co to jakaś tajemnica?! Jeśli tu chodzi o bezpieczeństwo, to chyba tym bardziej kominiarz od razu powinien uprzedzić.
Ja powiem tak, zadzwonię do KTBS, poszperam, co mi za to grozi, bo nie zamierzam sobie psuć drzwi dla czyjegoś lepszego samopoczuci.

Zastanawiam się jeszcze nad jednym, bo w piśmie KTBS nakazuje dostarczenie protokołu z nowej kontroli, już po usunięciu problemu do 14 dni, czyli na samą przeróbkę zostaje jeszcze mniej. Czy to jest bezwzględny termin? Bo ja w ustawie wyczytałem termin "bezzwłocznie".
Poza tym to ja mam na mój koszt wezwać znowu kominiarza. Uważam, że jak ktoś chce mieć u siebie w porządku w papierach, to niech o to zadba, dlaczego ja mam tego pilnować? Mi to do niczego nie potrzebne.

Ostatnio edytowany przez Leonidas (2010-01-25 10:33:43)


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#9 2010-01-25 10:38:28

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Ciągi wentylacyjne

Jestem po rozmowie z Panem Siatką i muszę się skorygować, troszkę przesadziłem ;/ przynajmniej jeśli chodzi o łazienkę. To chodzi o ew. pleśń, która może się pojawić, jeśli wentylacja jest za mała. Mi się wydawało, że przy 1-1,5cm szparze w drzwiach na dole, bo takie teraz się robi wystarczy, w końcu wiatrak się samoczynnie kręci nawet bez włączenia prądu, ale może faktycznie. Nie jestem specjalistą, więc nie będę się kłócił.
Doczytałem też przepisy i zarówno kominiarz jak i zarządca w razie czego odpowiadają nawet karnie za niedopilnowanie spraw. Tylko te 14 dni to deczko mało.
Aczkolwiek Pan Siatka mi powiedział, że powinni ściągnąć kominiarza jeszcze raz za darmo, właśnie za dwa tygodnie, więc kto do tego czasu zrobi u siebie, co ma zrobić, to się powinien załapać. Inaczej faktycznie będzie musiał wzywać na własny koszt kominiarza.


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#10 2010-01-29 11:12:01

Eskadek

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-12-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Ciągi wentylacyjne

Wg przepisów, to w łazienkach powinny być podobno wyłącznie wyciągi grawitacyjne (nie elektryczne wentylatory). Tak jak w kuchni okapy - też zresztą nie elektryczne.

Dotyczy to takiego projektu jaki przewidziany jest w naszym bloku. Niestety nie wiem o jaki typ projektu chodzi.

Oczywiście, nawiew powietrza do łazienki musi być, każde drzwi to muszą mieć. Wycięcie tulei, lub wstawienie kratki żeberkowej załatwia sprawę.

Źródłem informacji jest 5 władza w Polsce (jak się okazuje) - kominiarze. Ostatnio w środe znowu chodzili, roznosili jakieś ulotki swoje i składali kolejny raz życzenia noworoczne.

Offline

 

#11 2010-01-29 11:37:40

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Ciągi wentylacyjne

Eskadek napisał:

Wg przepisów, to w łazienkach powinny być podobno wyłącznie wyciągi grawitacyjne (nie elektryczne wentylatory). Tak jak w kuchni okapy - też zresztą nie elektryczne.

Nie do końca, przepisy mówią, że tam, gdzie jest wentylacja tylko grawitacyjna, nie wolno instalować wiatraków/nawiewów mechanicznych. Ale jeśli projekt przewidział to i jeśli wentylacja jest do tego przystosowana, to można. Po prostu mało który deweloper robi coś więcej ponad standardową wentylację grawitacyjną.
Gdyby było inaczej, to KTBS złamał na dzień dobry przepisy, bo każdy z nas ma w łazience wentylator podłączony do prądu, który można włączyć dla szybszego przewietrzenia łazienki (jeśli dobrze pamiętam protokół pokontrolny, to w jednym mieszkaniu kominiarz nawet zakwestionował odłączenie prądu, ale tutaj mogę już coś tworzyć).

Co do kuchni, to na pewno zgodne z przepisami są okapy o zamkniętym ciągu, ew. można prosić kominiarzy o pisemną zgodę na podłączenie do jednego przewodu (drugi zostawiając pusty), oni mogą wtedy zrobić jakiś pomiar, że to nie zaburzy ciągu. To było już omawiane zresztą.


Eskadek napisał:

Źródłem informacji jest 5 władza w Polsce (jak się okazuje) - kominiarze. Ostatnio w środe znowu chodzili, roznosili jakieś ulotki swoje i składali kolejny raz życzenia noworoczne.

Ci, co chodzą, tak jak ostatnio, to nie są kominiarze, z którzy nas kontrolują, oni chodzą sprzedawać kalendarze Muszę powiedzieć, że się wycwanili, bo jak ja otworzyłem, to mi zaczął kominiarz nawijać o zmianie przepisów, że ma tutaj taką aktualną rozpiskę, a dopiero niby przy okazji, że ma ładny kalendarz z życzeniami i "co łaska", oczywiście żadnej rozpiski z przepisami nie miał

Ostatnio edytowany przez Leonidas (2010-01-29 11:42:17)


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Federación Ciechocinek spa pakiety poxipol wrocław