Przewóz 9 i Stoszki 9 - FORUM MIESZKAŃCÓW

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

UWAGA! Nie mając statusu "Mieszkańca" NIE widzisz wszystkich działów forum w tym najważniejszego, gdzie odbywają się dyskusje członków WM - zalecamy więc weryfikację

#1 2010-02-24 07:39:51

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Opłata eksploatacyjna za garaż

Witam
Dostałem wczoraj list od KTBS a w nim informację że pojawiła się jakaś nowa opłata eksploatacyjna za garaż w wysokości 20gr/m2 co przy moim garażu daje 3,36 zł/ miesiąc. Podobno ta opłata została uchwalona już rok temu na zebraniu ale do tej pory nic nie wiedziałem i nie płaciłem. Płaciliście ?
Nie jest to w sumie dużo, ale zastanawiam się jaka argumentacja stoi za tymi opłatami:
- w garażu prąd mam indywidualnie opomiarowany (sam za niego płacę)
- rur ciepłowniczych brak - więc w żaden sposób nie grzeje tego garażu. Mury między piwnicą i garażem są grube, tak jak i drzwi pomiędzy - generalnie całkiem niezła izolacja. W zimie w garażu miałem -8C więc ciężko powiedziec że ten garaż jest w znaczącym stopniu ogrzewany przez budynek.
- instalacji wodociągowych brak
- śmieci dodatkowych nie generuje przez posiadanie garażu
- garaż sprzątam sobie sam.

Jedynie co mi przychodzi do głowy to odśnieżanie, ale w tym roku i tak w większości przypadków sam sobie odśnieżyłem by rano wyjechac do pracy. Zresztą jak sobie policzę: 3,36*12=40 zł - za tą kwotę mogę sobie kupić wypasioną łopatę i samemu odśnieżać podjazd - mi to wielkiej różnicy w porównaniu z bieżącym rokiem nie robi.

Skąd więc wzięła się ta opłata ?

Offline

 

#2 2010-02-24 09:01:37

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Z tego co pamiętam to KTB w tym piśmie powołuje się na Ustawe o własnosci lokali art 18 ust 1 Jak zacytujemy ten ustęp:
http://www.codziennikprawny.pl/uploaded … wne/42.pdf

[Umowa o sposobie zarzadu] 1. Własciciele lokali moga w umowie o ustanowieniu odrebnej
własnosci lokali albo w umowie zawartej pózniej w formie aktu notarialnego okreslic sposób zarzadu
nieruchomoscia wspólna, a w szczególnosci moga powierzyc zarzad osobie fizycznej albo prawnej.

Nie ma tam nic o garażach.

Natomiast w tym samym dokumencie:

Art. 22. [Zarzad zwykły i czynnosci przekraczajace] 1. Czynnosci zwykłego zarzadu podejmuje
zarzad samodzielnie.
2. Do podjecia przez zarzad czynnosci przekraczajacej zakres zwykłego zarzadu potrzebna jest uchwała
włascicieli lokali wyraajaca zgode na dokonanie tej czynnosci oraz udzielajaca zarzadowi
pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiacych czynnosci przekraczajace zakres zwykłego zarzadu w
formie prawem przewidzianej.
3. Czynnosciami przekraczajacymi zakres zwykłego zarzadu sa w szczególnosci:
8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, czesci kosztów zwiazanych z
eksploatacja urzadzen lub czesci budynku słuacych zarówno do uytku poszczególnych
włascicieli lokali, jak i do wspólnego uytku włascicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane
beda do kosztów zarzadu nieruchomoscia wspólna,

Czy ktoś pamięta czy coś takiego uchwalaliście ?

Generalnie garaż nie jest nieruchomością wspólną więc nie rozumiem po co są te opłaty.

Skoro są opłaty za użytkowanie własnego garażu przez własny samochód, to czemu nie ma za użytkowanie wspólnego parkingu przed blokami  - przecież jest to nieruchomość wspólna, a samochody parkujące na pewno nie wydłużają życia kostki brukowej ?

Offline

 

#3 2010-02-24 09:08:02

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Musiałbym sięgnąć do dokumentów, ale z tego co pamiętam opłaty na administrację, fundusz remontowy, sprzątanie były liczone z odp. współczynnikiem wg powierzchni mieszkania oraz z drugim, mniejszym oczywiście wg powierzchni garażu, dla tych co go mają.


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#4 2010-02-24 09:10:52

Eskadek

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-12-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Sugeruje zadzwonic do KTBS. Mysle, ze Ci powiedza na jakiej podstawie naliczyli tę dopłatę/.

Offline

 

#5 2010-02-24 09:22:51

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Znalazłem taki artykuł:

Opłaty za garaże


W jaki sposób ustalać opłaty za garaże i jak traktować właścicieli, którzy nie posiadają we wspólnocie lokalu mieszkalnego, ale ich garaże przylegają do budynku wspólnoty mieszkaniowej.



Choć ustawa o własności lokali nie zawiera takiego sformułowania, to jednak dopuszczalność wyodrębniania garaży jako samodzielnych nieruchomości wynika z brzmienia jej art. 2 ust. 1. Obecnie obowiązujące przepisy wyraźnie mówią, że wyodrębnieniu może być poddany nie tylko garaż znajdujący się w budynku mieszkalnym, ale także garaż (garaże) wolno stojący. Musi on jednak spełniać jeden warunek, czyli stanowić część składową nieruchomości gruntowej w rozumieniu art. 47 par. 2 kc. Oznacza to, że nie mógłby stać się nieruchomością lokalową garaż w takim stopniu luźno związany z gruntem, jak wszelkiego rodzaju baraki, kioski itp. (orzeczenie SN z 15 lutego 1961 r., 2 CR 596/59, OSPiKA 1962, nr 2, poz. 45). Wykładnia taka znajduje oparcie w art. 3 ust. 5 ustawy, z którego wynika, że na nieruchomość wyjściową może się składać kilka budynków zlokalizowanych na tej samej nieruchomości gruntowej, m.in. może to być budynek mieszkalny i budynek garażowy.

Wynika z tego, że można być członkiem wspólnoty mieszkaniowej, będąc właścicielem tylko garażu, a nie lokalu mieszkalnego.

Zarówno właściciele garaży, jak i lokali mieszkalnych są traktowani jednakowo, z tym wyjątkiem, że od właścicieli lokali użytkowych wspólnota może pobierać większe opłaty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.



Garaż lokalem użytkowym
Ustawa o własności lokali nie podaje definicji lokalu użytkowego. Odwołując się do przepisu art. 2 uwl, jako lokal użytkowy należy traktować każde pomieszczenie służące do działalności gospodarczej. Nie będą to, zatem lokale przeznaczone na pobyt ludzi (mieszkalne, rekreacyjne). Typowym lokalem użytkowym będzie np. garaż. O charakterze lokalu decydować będzie nie jego zakwalifikowanie w tytule powołującym do życia odrębną własność, lecz jego faktyczne wykorzystanie, co może ulegać zmianom (Alfred Gola, Nieruchomości, Warszawa 1999-2004, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis).



Więcej od użytkowych
Zgodnie z art. 12 ust. 2 uwl, właściciel lokalu ma obowiązek ponosić wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w stosunku do posiadanych udziałów. Przepis art. 12 ust. 3 stanowi, że uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Funkcjonowanie i eksploatacja lokali użytkowych wiąże się z reguły ze znacznie większymi wydatkami niż z korzystaniem z lokali mieszkalnych. Z tego względu art. 12 ust. 3 ustawy dopuszcza zwiększenie obowiązków właścicieli lokali użytkowych, jeżeli „uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali”; oznacza to, że zwiększenie jest dopuszczalne, jeżeli koszty eksploatacji lokalu użytkowego są rzeczywiście większe.



Z reguły czynnikami wzrostu będą: zaśmiecanie i intensywne zużywanie określonych elementów wspólnej infrastruktury, emisja hałasów, zanieczyszczeń różnego rodzaju, zapachów itp. Ich wpływ na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej nie zawsze jest ściśle policzalny; dlatego w pewnym zakresie wspólnota mieszkaniowa dysponuje swobodą w określeniu stopnia wzrostu obciążeń właścicieli lokali użytkowych. Zachowane być jednak musi powiązanie (adekwatny związek) między wielkością i intensywnością opisanych (przykładowo), szeroko rozumianych immisji, związanych z korzystaniem z tych lokali i ich wpływem na nieruchomość wspólną oraz korzystanie z lokali przez członków wspólnoty (Roman Dziczek, Własność lokali. Komentarz, wzory pozwów i wniosków sądowych, Warszawa 2004, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie II) ss. 280).



Tym samym wspólnota może generalnie określić wyższe kwoty na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej od właścicieli garaży. Muszą one jednak dotyczyć wszystkich właścicieli garaży, bez względu na to, czy są właścicielami jednego czy dziesięciu. Każdy właściciel ma takie same prawa i obowiązki, bez względu na to, ile lokali posiada.



Równe prawa i obowiązki
Prawa i obowiązki właścicieli garaży są w zasadzie identyczne z prawami i obowiązkami właścicieli lokali mieszkalnych.

Udział właściciela garażu w nieruchomości wspólnej jest określany identycznie, jak lokalu mieszkalnego. Podobnie właściciel garażu ma obowiązek partycypować w utrzymaniu nieruchomości wspólnej. Przy czym współuczestniczenie w kosztach jest prawie takie samo, jak w przypadku właścicieli lokali mieszkalnych, wynika, bowiem z udziału właściciela w nieruchomości wspólnej. Składają się na nie koszty:

- utrzymania nieruchomości wspólnej (kosztem bieżącej eksploatacji i składką na fundusz remontowy);

- utrzymania lokalu - opłacanymi za pośrednictwem wspólnoty mieszkaniowej;

- powstające w lokalach - opłacane bezpośrednio.

Koszty opłacane bezpośrednio, np. za energię elektryczną, nie wpływają na rozliczenia ze wspólnotą mieszkaniową. O partycypacji w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej była mowa wyżej. Właściciel garażu, podobnie jak wszyscy inni właściciele lokali, wpłaca co miesiąc zaliczki na poszczególne fundusze w wysokości wynikającej z uchwał właścicieli lokali. Do kosztów związanych z utrzymaniem lokalu i opłacanych za pośrednictwem wspólnoty mieszkaniowej należą m.in. koszty usług komunalnych - dostaw mediów (wody i ciepła) oraz wywozu odpadków.



Koszt ciepła dla celów centralnego ogrzewania

Podobnie jak w przypadku wody, właściciel lokalu użytkowego wpłaca zaliczki na poczet kosztów zużywanego w lokalu ciepła, zaś po zakończeniu okresu rozliczeniowego - zależnie od relacji między wpłaconymi zaliczkami a kosztem ciepła faktycznie zużytego - dopłaca różnicę lub otrzymuje zwrot nadpłaty.

W przypadku ogrzewania budynku z sieci centralnego ogrzewania faktury przedsiębiorstwa energetyki cieplnej składają się z kilku elementów, które można podzielić na dwie grupy: koszty stałe (opłaty: abonamentowa, za moc zamówioną, stała przesyłowa) oraz koszty zmienne (opłata za dostarczoną energię i zmienna przesyłowa).

Taka konstrukcja systemu opłat za ciepło może mieć wpływ na system wnoszenia zaliczek, jak i oczywiście na rozliczenia.

Warto zaznaczyć, że garaże, jeśli mają instalację centralnego ogrzewania, są ogrzewane do niższej temperatury niż pozostałe lokale. Jednakże zaliczki i system rozliczeń powinien być taki sam, jak właścicieli lokali mieszkalnych.

Offline

 

#6 2010-02-24 10:54:35

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Mea culpa.
Okazało się że już to płacilismy, tyle że KTBS poprzednio używał innego oprogramowania dlatego zostało to inaczej wyszczególnione.
W nowym oprogramowaniu opłata za garaż jest po prostu w zestawianiu w osobnym punkcie.
A uchwał nie doczytałem.

Natomiast w dalszym ciągu nie rozumiem czemu mają służyc opłaty za eksploatację garażu.
Ekspoatując mieszkanie: brudzę klatkę schodową po której chodzę, korzystam z ogrzewanej klatki schodowej, korzystam z oświetlenia na klatce schodowej.
Ta opłata jest słuszna.
Ale niech mi ktoś powie jakimi działaniami przy użytkowaniu garażu eksploatuje jakąkolwiek częśc wspólnej własności ?
Odpowiedz: Nie ma takich działań.

Tego pytania nie kieruje do KTBS bo oni nie są tu stroną. W tym miejscu chciałbym przeprosic KTBS za wszczęcie awantury w ich kierunku mimo że to nie oni zawinili.

Tą opłatę uchwaliliśmy sami więc pytam się jakimi względami kierowaliście się przy uchwaleniu tej bzdurnej opłaty ?

Offline

 

#7 2010-02-24 11:28:51

Eskadek

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-12-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

laku82 napisał:

Tego pytania nie kieruje do KTBS bo oni nie są tu stroną. W tym miejscu chciałbym przeprosic KTBS za wszczęcie awantury w ich kierunku mimo że to nie oni zawinili.

Tą opłatę uchwaliliśmy sami więc pytam się jakimi względami kierowaliście się przy uchwaleniu tej bzdurnej opłaty ?

Gwoli ścisłości. O ile pamiętam na zeszłorocznym zebraniu uchwalaliśmy wszystko po kolei co przygotował KTBS. Więc ten temat wywołany przez Ciebie, tez był przygotowany przez Ktbs. Jedyne wyłamanie dotyczyło ogrodzenia... tak jakos to było. Wszyscy mieszkancy byli nowi, generalnie nie bardzo przygotowani, itd.
A co do części wspólnej przy eksploatacji garażu. Myślę, ze podjazdy i ich utrzymanie generują istotny koszt. Udolnie czy nieudolnie, ale jak spadnie śnieg, to ktoś regularnie macha łopata, zaczynając od podjazdów. Jakieś zamiatanie, okresowe mycie drzwi/bramy. No jednak garaz pomimo, ze nie ma ogrzewania, to korzysta z ogrzewania budynku i to moze tez jakos sie liczy. To takie moje wolne przemyslenia do Twego pytania.

Offline

 

#8 2010-02-24 15:36:15

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Nie karzę się osobom obecnym na zebraniu kamieniować za to co uchwalili.
Ale po prostu uważam że ta opłata jest po prostu niesprawiedliwa - to taki podatek od garażu który zasila konto WM, bo z ekonomicznego pkt widzenia nie ma sensu (w sensie nakłady jakie ponosi WM na mój garaz są niewspółmierne do tego co płacę).
Skoro niedługo zebranie WM to po prostu chcę podjąc dyskusję nad celowością tej opłaty - może zechcemy ją zmienic.
1) Tu chodzi o zasady, a nie o te marne 40 zł/rok
2)

"podjazdy i ich utrzymanie generują istotny koszt. Udolnie czy nieudolnie, ale jak spadnie śnieg, to ktoś regularnie macha łopata, zaczynając od podjazdów."

Czy odśnieżony podjazd to jakieś specjalne wymaganie dla garażu?
Odpowiedz: Nie, odśnieżony podjazd jest potrzebny gdy ktoś chce zaparkowac samochód w garażu.
Gdzie parkują pozostałe (pozagarażowe) samochody?
Odpowiedz: Na miejscach parkingowych i na sztucznych miejscach parkingowych wzdłuż bloku.
Czy samochody te parkują w zaspach, czy ktoś te miejsca parkingowe jednak odśnieża, a przez pozostałą częśc roku zamiata ?
Odpowiedz: Zamiatają i odśnieżają te miejsca parkingowe.
Czemu więc jedni (posiadacze garaży) za możliwośc zaparkowania auta muszą płacic, a inni (Ci co tego garażu nie posiadają) nie muszą płacic skoro wymaga to podobnego nakładu środków ponoszonych przez wspólnote (powierzchnia miejsca parkingowego jest niewiele mniejsza od powierzchni podjazdu) ?
Odpowiedz: Tego nie wiem.

3) W 80 % przypadków w tym roku odśnieżyc musiałem sobie i tak sam. No ale to już kwestia na inną dyskusję. Nie jest to wina odśnieżających - po prostu potrzebuje sobie odśnieżyć jak wyjeżdżam, a nie wyjechac wtedy jak jest odśnieżone Problematyczny jest jedynie moment w którym ekipy odśnieżające dach zrzucą całośc sniegu na podjazd - wtedy śnieg na podjeździe to już problem całej WM.

4)

Jakieś zamiatanie, okresowe mycie drzwi/bramy.

Mycie: Moi rodzice mają blaszany garaż, a w nim blaszane drzwi. Nigdy go nie myli i wygląda identycznie jak myty po pierwszym deszczu
Myślę że mycie drzwi do własnego garażu każdy sam może sobie przeprowadzic - podobnie jak samemu trzepie chodniczek przed drzwiami wejściowymi do mieszkania, czy myje próg do niego - nie róbmy z siebie niepełnosprawnych. Chyba niepotrzebnie generujemy sobie koszty(co innego np okna na klatkach z których korzystają przecież wszyscy).
Zamiatanie: jak już pisałem miejsca parkingowe też są zamiatane, a problem dotyczy głównie jesieni.

5)

jednak garaz pomimo, ze nie ma ogrzewania, to korzysta z ogrzewania budynku i to moze tez jakos sie liczy.

Jak już pisałem:

rur ciepłowniczych brak - więc w żaden sposób nie grzeje tego garażu. Mury między piwnicą i garażem są grube,  drzwi pomiędzy garażem a piwnicą także są masywne - generalnie dobra izolacja. W zimie w garażu miałem -8C więc ciężko powiedzieć, że ten garaż jest w znaczącym stopniu ogrzewany przez budynek.

Grubośc murów między garażem i piwnicami/klatkami powoduje że garaż jest ogrzewany w podobnym stopniu jak powietrze na zewnątrz (czyli w niewielkim stopniu). Z drugiej strony można powiedziec że garaż pełni raczej rodzaj izolatora powietrznego i "ociepla" budynek. Gdyby zamiast garaży były tam miejsca parkingowe to z pewnością byłoby chłodniej. Ale w kwestii cieplnej to tylko takie moje luźne przemyślenia - nie poparte badaniami.

Offline

 

#9 2010-02-24 17:47:43

Eskadek

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-12-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Laku82, ja odpuszczam.

Nie chce dokładać reki do tworzenia jakichś podziałów miedzy tymi co maja garaże, a tymi co ich nie mają. Sam wiesz jak jest, ludzie parkuja jak umieja, jak miejsce pozwala, byle parkowali z głową i poszanowaniem miejsca dla innych (nie pisałbym o sztucznych miejscach parkingowych, no bo ile jest tych nie sztucznych)?. Ty masz garaz, masz przez to i troche łatwiej (wiem, zapłaciłeś sobie za niego), nie wszystkim udało (czytaj zdążyli) się go kupić. Garazy jest 40, mieszkań 90 rachunek jest prosty, niezaleznie od wielkosci współczynnika "usamochodowienia" u nas.

Uwierz mi, jak nie kamienuje sie za tamto głosowanie, opisałem Ci jak było, wskazujac, ze sam pomysl wyszedl od KTBSu. Wiec pewnie pomysl podparty byl tym, ze tak sie po prostu robi. Ja np. mieszkam w na I pietrze i jako, ze mam ponizej i powyzej sasiada, którzy biernie ogrzewają też moje mieszkanie to sam za swoje ogrzewanie płacę najwyzsza stawkę. To takie troche moze i sprawiedliwe, choc na tym ja cierpie, bo płacę najdrozej.

Od samego mieszania herbata słodka sie nie zrobi. Garaż to też dobro wspólne, ogrzewa się od sąsiada z góry, od piwnic wspólny jest podjazd do niego (pomimo, ze korzysta z niego praktycznie wyłacznie właściciel garażu), oświetlenie wjazdu do garażu z lampy przed garażem, to mycie jakies raz lub dwa razy na rok tez.

To moja opinia, i tyle na ten temat z mojej strony, Pozdrawiam

Offline

 

#10 2010-02-24 20:21:38

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Ja też nie chce nikogo antagonizować
Po prostu opisałem sprawę która tak na prawdę leży na sercu każdemu właścicielowi garażu - opisałem nasz punkt widzenia.

Ale żeby nie było że tylko wszczynam burdy to w najbliższych dniach chce wyciągnąc od KTBS kilka danych - dokonać symulacji, przeliczeń po czym napiszę propozycję reformy tak by wilk był syty i owca cała. Oczywiście poprę to liczbami i  procentami.
Na razie może nie ma sensu byśmy się kłócili.

Offline

 

#11 2010-02-25 09:37:24

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Zgadzam się w 100% z Eskadkiem. Oczywiście nie jestem specem od ciepła. Na logikę, jeśli mamy pomieszczenie cieplejsze (mieszkanie) i zimniejsze (garaż), to to cieplejsze dogrzewa zimniejsze i odwrotnie. Z drugiej strony faktycznie garaże, ale i piwnice są takim buforem między mieszkaniami a zimnym gruntem. Tylko ja bym już nie podjął się szacowania różnicy między wydzielonymi garażami a wspólnym parkingiem z miejscami. Zresztą, czy to ma wielki sens. Wtedy też by były jakieś opłaty. Wreszcie, nie zapominajcie o piwnicach, każdy ją ma.
Ja uważam, że takie opłaty co do samego faktu ich istnienia są słuszne, można tylko dyskutować o ich wysokości, ale to już zrobimy na zebraniu, omawiając wykonanie budżetu wspólnoty.


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#12 2010-02-25 10:09:23

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

No właśnie.
Każdy z nas ma komórkę lokatorską do której dojście: jest sprzątane(rzadko, ale jest), ogrzewane(rury grzewcze są w piwnicy więc ogrzewają) i oświetlone(nie tylko dojście, ale też komórka).
Po prostu chciałbym tą kwotę która jest obecnie opłacana tylko z czynszu za garaże rozbic częściowo na garaże a częściowo na komórki lokatorskie. Jak dostane potrzebne dane od KTBS to pokaże obliczenia i propozycje.
Mimo że czyjeś miejsca parkingowe są odśnieżane i sprzątane za darmo to jestem zdania że jakikolwiek system uzależniony od tego ile kto ma samochodów i czy ma garaż będzie niewydolny (mimo że sprawiedliwy).
Dlatego wole zostac przy wartościach które są stałe i których nie można oszukac (m2 zapisane w aktach notarialnych)
Podobnie nie jest sprawiedliwe że 2 osoby mieszkające w mieszkaniu 30 metrowym na 2 piętrze płacą mniejsze rachunki ekspoatacyhne niż 2 os posiadające mieszkanie 63 m na parterze.
W końcu Ci co mieszkają na 2 piętrze wykorzystują więcej prądu do oświetlenia, a statystycznie w podobnej częstotliwości chodzą po klatce schodowej.
Ale tak się tego nie da wyliczyc więc jedyne wyjście to liczyc względem m2 mieszkania.

Offline

 

#13 2010-02-25 13:38:53

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Jasne, tylko zaraz dojdziemy do sytuacji, gdzie każda z opłat, po rozbiciu na części pierwsze będzie opisana wzorem matematycznym na 2 kartkach A4
Tu chodzi o możliwie sprawiedliwe, ale rozsądne wyliczenie. Poza tym ludzkie zachowania są niemożliwe do idealnego określenia.


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#14 2010-02-26 12:39:11

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

1 Dlatego nie chce niczego rozpisywać na wzory i pozostać przy m2 mieszkania.
2 Z drugiej strony obciążenie za ogrzewanie mieszkań jest przeliczone przez jakiś współczynnik zalezny od polozenia mieszkania w budynku.
3 Co do opłat za śmieci to się wycofuje (chciałem przeliczyc smieci na m2). Nie jest tak że płacimy stałą opłatę za wywóz 4 kontenerów 3x w tygodniu, tylko za ok 160 mieszkańców które te śmieci wrzuca.
Więc nawet jeśli gdzieś mieszka 4 studentów a jest zameldowana 1 osoba to płacimy i tak odpowiednio taniej.
Problem może byc dopiero sytuacja w której zgłoszony jest mało kto i zamiast 160 osób jak obecnie będzie mieszkało 250 - wtedy na pewno to ktoś zauważy, bo kontenery przewidziane na 170 osób będą pękać w szwach.

Offline

 

#15 2010-02-26 14:28:02

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Opłata eksploatacyjna za garaż

Metraż    czynsz/m2            suma/miesiąc
Mieszkania            4430,2        1,94            8594,588
Komórki lokatorskie    506,4        0        0
garaże            713,6        0,2        142,72

Dostałem od KTBS dane.
Generalnie w każdym przypadku, jeśli
m - czynsz za mieszkanie
k - czynsz za komórki lokatorskie
g - czynsz za garaże
m*4430,2 + k*506,4 + g*713,6 = constans (stała w danym roku)
i to od nas zależy dobrania tych współczynników m,k,g
Obecnie wpółczynnik k << g co jak już pisałem uważam za niesprawiedliwe.

Przy wyznaczaniu nowego przyjąłem, że ponieważ 4/9 mieszkańców ma garaże to taka częśc z 142,72 powinna byc utrzymywana z garaży,
a reszta ze wspólnego czynszu z komórek lokatorskich.
Ponieważ wyszły ułamki podciągnałem wartości groszowe do najbliższych górnych wartości z dokładnością do 5 groszy
                    Metraż    czynsz/m2    suma/miesiąc
Mieszkania            4430,2    1,94        8594,588
Komórki lokatorskie    506,4    0,2            101,28
garaże                713,6    0,1            71,36


W skrócie garaże: 0,1zł/m2
komórki lokatorskie 0,2zł/m2

Co o tym sądzicie ?
Możecie zaproponowac własne stawki.

Ostatnio edytowany przez laku82 (2010-02-26 14:29:35)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Baansuanprannok Hotel Edificio 01 Mburucuya restauracja Ciechocinek