Przewóz 9 i Stoszki 9 - FORUM MIESZKAŃCÓW

Ogłoszenie

UWAGA! Nie mając statusu "Mieszkańca" NIE widzisz wszystkich działów forum w tym najważniejszego, gdzie odbywają się dyskusje członków WM - zalecamy więc weryfikację

#16 2009-09-26 15:17:09

Wojtek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-01-24
Posty: 36
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Dominik napisał:

laku82 napisał:

- takie głosowanie powinno byc poprzedzone zapytaniem czy jesteśmy za finansowaniem własnej infrastruktury sieciowej. Bo co mają do wyboru osoby które tej infrastruktury nie chcą ? 2 x wpisac że są przeciw ? Przecież to bez sensu.

Hej

Czyli że nie ma tej opcji (własnego okablowania) na karcie do głosowania? bo pobieżenie to przejrzałem... Chyba że to dotyczy już wyboru tylko zewnętrzego dostawcy, gdy wewnętrzna infrastruktura jest już położona przez nas? Nie rozumiem

Tak czytam to pismo i jest tak - cytat: "WM ul. Księdza Ignacego Stoszki 9 i Przewóz 9 postanawia wykonać okablowanie strukturalne kablem światłowodowym obydwu budynków (...) i gromadzić na ten cel środki..."

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem ale wydaje mi się, że w tym przypadku sieć jest nasza czyli tak jak proponował Herwito. Jeśli się mylę to mnie naprostujcie bo trzeba jakoś zagłosować a czas ucieka.
Ja generalnie jestem za opcją jaką zaproponował Herwito.

Offline

 

#17 2009-09-28 11:06:45

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Według mnie opcje wyglądają tak, że zaznaczenie:
1: a) na "za" b) na "przeciw" - oznacza wybranie opcji a) i budowę sieci przez WM
2: a) na "przeciw" b) na "za" - oznacza wybranie opcji b) i budowę sieci przez WM
3: a) na "przeciw" b) na "przeciw" - oznacza sprzeciwienie się budowy sieci przez WM (czyli jest to głos za budową sieci na koszt operatorów)

ja tak rozumuje i wydaje mi się, że logika wprost potwierdza takie rozumowanie (są jeszcze opcje z "wstrzymuje się" ale tych nie rozpisywałem)
Według mnie natomiast KTBS zamieszał sprawę, powinno być jasno:
1. Czy jesteś za budową sieci przez WM (ZA, PRZECIW, WSTRZYMUJE SIĘ)
2. Jeśli w pytaniu 1 wybrałeś "ZA" to wybierz możliwą opcję finansowania (a lub b)
choć oczywiście z pkt widzenia czystej logiki (a chyba się nie mylę bo miałem z niej dobre oceny) wszystko jest poprawnie

Offline

 

#18 2009-10-19 10:13:21

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Niedobra wiadomość, uchwała o budowie własnej sieci, na koszt wspólnoty przepadła...
Jednego nie rozumiem. Mamy na forum 34 osoby, zdecydowana większość z nich raczej była za. Odnoszę wrażenie, że:
1. Spora część osób niestety patrzy przez pryzmat aktualnych wydatków i nie potrafi popatrzeć szerzej. Na przykład, Lipska.net, która przez kilka miesięcy działała bardzo dobrze, od tygodnia są problemy i i nie potrafią ich rozwiązać, twierdzą, że występują jeszcze na terenie naszego bloku, co ja bym potwierdził. Dobrze zrobiona nasza sieć, to rozwiązuje i przy okazji ułatwia sprawę dostawcom.
Nie wiem, może pomógłby następny list do wszystkich?
2. Druga, ale już mniej liczna grupa, albo wynajmuje mieszkania i z racji tego nie jest czymkolwiek zainteresowana, albo zalicza się do okazjonalnych użytkowników internetu, lub od razu nastawia się np. na  UPC.
3. Część zwolenników naszej własnej sieci albo wstrzymała się od głosów, albo z powodu takiej interpretacji KTBS-u zmieniła zdanie...

W każdym razie wygląda to średnio. Co myślicie o zorganizowaniu zebrania wspólnoty? Zebrało się trochę rzeczy, kolejne są w zawieszeniu. Do tego na pierwsze zebranie było jeszcze trochę mieszkań niesprzedanych, które teraz są już zamieszkane.


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#19 2009-10-19 11:47:05

 jurek64

Użytkownik

790126
Call me!
Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-05-05
Posty: 76
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Właśnie przeczytałem to pismo i powiem tak: takie są reguły d...kracji i trzeba to uszanować,czy sie nam to podoba czy nie.Poza tym trzeba zrozumieć przyczynę,dla której ludzie zagłosowali tak a nie inaczej.Ja np.podpisałem 13-to miesięczną umowę z lipska.net,z której usług jestem,póki co, zadowolony.Zainwestowałem też na początku w satelitę i właściwie to mi w zupełności wystarcza.Cóż,widocznie większość ludzi zrobiło podobnie,a ponoszenie w tym momencie dodatkowych kosztów na własną sieć uznało za bezcelowe.Podejrzewam,ze gdyby wszyscy byli w stu procentach przekonani do tego,że taka inwestycja jest w tym momencie potrzebna-zagłosowaliby inaczej.To jest wyłącznie moja opinia na ten temat,bo nie rozmawiałem w zasadzie z sąsiadami w tej sprawie.Z jednym się zgadzam-pomysł zorganizowania zebrania wspólnoty jak najbardziej popieram

Offline

 

#20 2009-10-19 13:24:03

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Nie chciałem atakować tych, co tak zagłosowali, co najwyżej uważam, że trochę sugestie KTBSu zrobiły swoje.
Przyznaję, że dopóki Lipska chodzi ok, to ciśnienie na własną sieć jest małe, szczególnie, że chyba każdy z nas ma kupę innych wydatków. Sam też mam umowę na rok z Lipską. Problem robi się, gdy tak jak ostatnio przez tydzień nie potrafią rozwiązać problemów z gubiącymi się pakietami. Ja uważam, że własna sieć nie wyklucza umów, jakie mamy. Jej efekty nie pojawią się natychmiast, ale będą widoczne z czasem, gdy będzie większy wybór, większa walka dostawców, dbałość o jakość etc, było to już omawiane.
Ale do sedna, żeby nie bić niepotrzebnie piany. Zgadzam się, że w tym momencie tematu nie ma co ciągnąć. Można go omówić na spotkaniu wspólnoty, jakby się udało zorganizować, do tego momentu nie ma na pewno szans na przeforsowanie czegokolwiek. Skupmy się na tym, co teraz jest najważniejsze: bramy i ogrodzenie, wymiana domofonów, dzierżawa terenu od miasta, dodatkowe urządzenie na placu zabaw.


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#21 2009-10-19 15:24:54

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

A mam pytanie.
Czy nie jest w dalszym ciągu opłacalne wykonanie infrastruktury na własną rękę?
Przecież montując kable w pionie i wypuszczając je w 1 miejscu piwnicy - czyli tam gdzie miała byc ta nasza "switchownia" i tak działamy na rękę ISP. Co za tym idzie powinniśmy dostac lepszą ofertę w abonamencie, bo oni wychodzą bezkosztowo. Rozumiem że to miejsce w piwnicy to jakieś szczególne do którego i tak wchodzą kable wszystkich providerów. Różnica jest tylko taka że kabel tym razem będzie mój a nie wspólnoty. Nie wiem tylko czy providerzy będą chcieli rozmawiac z 1 gościem ale jak już będzie nas kilkoro to zrobią to chyba bardziej ochoczo. Tym bardziej że kosztów nie ponoszą każdorazowo przy przyłączaniu każdego z użytkowników z osobna - bo jeśli podepną nawet mojego sąsiada to do mnie kable i tak musieli by ciągnąc aż z piwnicy. Pozatym providerzy chyba i tak nie liczą na jakąś gigantyczną ilośc klientów przy oferowaniu niższego abonamentu. Herwito mówił o 7 providerach na raz 90 mieszkań/ 7providerów to nie jest liczba zwalająca ich z nóg, ale że na każdym z własną infrastrukturą mają oszczędności to powinni skorzystac.

Co o tym sądzicie?

Pozostaje kwestia narządzi. Kabel jest tani jak barszcz. Zaciskarkę mam, ale nie wiem czym się przeciąga kabel ani jak się to technicznie robi.
Koszt przy samodzielnej robocie będą symboliczne.

Ostatnio edytowany przez laku82 (2009-10-19 15:28:10)

Offline

 

#22 2009-10-20 17:34:40

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

widzę, że dostaliście pismo, ja niestety jeszcze nie bo zapewne nie było mnie w domu, możecie w skrócie napisać jakie są wyniki poszczególnych uchwał i co tam ciekawego było napisane, z góry dzięki

Offline

 

#23 2009-10-21 14:37:37

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Dzwoniłem dzisiaj do KTBS.
1) Sprawa listy mailingowej się procesuje i dadzą nam niedługo znać co o tym sądzą.
2) Dostac internet od MultiPlay i ISTS będziemy mogli za jakieś 3 tyg (lub więcej) KTBS musi podpisac odpowiednie umowy a obie firmy założyc swoją infrastrukturę w budynkach. UPC ma byc wcześniej bo są bardziej zaawansowani w tym procesie
Cenniki:
http://www.ists.pl/index.php/Oferta/Int … _Strefa_A/
http://multiplay.krakow.pl/m1873_dostepne_uslugi
http://www.upc.pl/internet/
http://www.lipska.net/index.php?module= … play&pid=3

awaryjnie:
http://www.internetia.pl/index.php/page … i-internet

A co do cenników to promocje promocjami i teraz już są inne niż te które wliczono do kalkulacji dla wspólnoty, a jak za 2 lata pojawi się jakaś inna super tania firma to będziemy udupieni. No ale sami to sobie wybraliśmy.

Offline

 

#24 2009-10-22 12:47:32

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Napisałem list do mieszkańców WM.
List postaram się dostarczyć do skrzynek osobom które nie czytają forum, ale nie zawadzi jeśli treść listu wkleję także na forum:

Piszę do Was bo jestem trochę rozgoryczony tym jak większość z Was podeszła do problemu naszej własnej infrastruktury sieciowej. Zapewne większość z Was raz na jakiś czas jeździ do supermarketów, czy do hurtowni by zrobić większe zakupy (100-500 zł). Robicie to prawdopodobnie dlatego, że wolicie jednorazowo wydać większą kwotę pieniędzy i zrobić zakupy taniej niż systematycznie kupować w droższym sklepiku osiedlowym, ale za to każdorazowo za niewielką kwotę pieniędzy. Podobnie z samochodem – większość z Was ma zapewne własne auta mimo, że równie dobrze za każdym razem moglibyście wzywać taksówkę.
Niestety tej analogii nie zauważyliście Państwo w budowie własnej infrastruktury sieciowej. Jestem przekonany po wybudowaniu własnej infrastruktury każdy ISP dałby nam przynajmniej z 10 zł/miesiąc upustu na abonament, bo skoro dają wszystkim innym to czemu Nam by nie mieli dać? Wystarczy tylko napisać do nich odpowiednią ofertę. Łatwo policzyć, że koszt budowy własnej infrastruktury zwrócił by się Nam z pewnością po 2 latach od jej budowy (skoro ISP się zwrócą to chyba nam tym bardziej). Tymczasem dokonaliśmy wyboru ISP na podstawie chwilowych rabatów jakie w danej chwili dawały te firmy – rabatów które już teraz są inne! Jaką mamy pewność że firmy które wpuścimy na zawsze na swój budynek za 2,4,6 lat będą nadal najtańsze i najkorzystniejsze? Czy te firmy zbudują nam za darmo infrastrukturę, bo są organizacjami charytatywnymi ? Nie! Dzięki tej niby-hojności uwiązują nas do swoich usług na wiele lat.  Rynek telekomunikacyjny(i technologia) zmienia się jak w kalejdoskopie - oddanie więc jakimś firmom monopolu na dostarczanie Internetu jest moim zdaniem zachowaniem krótkowzrocznym. Jeśli na rynku telekomunikacyjnym za np. 5 lat pojawi się nowy znacznie tańszy gracz na miarę sieci „Play” w sieciach komórkowych to my jako wspólnota będziemy od takich usług odcięci, bo nasze piony będą już zajęte przez kable firm, które wybraliśmy bo w danej chwili dawali jakąś zniżkę przez 3 miesiące(inna sprawa że zniżki te dotyczą np. jedynie nowych klientów, więc za 2 lata przy podpisywaniu nowej umowy niekoniecznie dostaniemy jakiś rabat). Pomysł usunięcia kabli tych firm także jest nierealny: po pierwsze bo są one ich własnością (więc musielibyśmy zawrzeć wcześniej odpowiednią klauzulę w umowie), po drugie każdy z nas zawiera umowę w innym terminie i na różny okres, co oznacza że niektórzy z nas musieli by długo czekać aż wszystkim mieszkańcom skończą się umowy z danym ISP samemu nie posiadając Internetu, albo posiadając niekorzystne umowy na czas nieokreślony. Kto wtedy zgodzi się grac rolę kozła ofiarnego? Jedyne rozsądne rozwiązanie jakie rodzi mi się w głowie to odpowiedni zapis w umowie z ISP by infrastruktura sieciowa przeszła na własność wspólnoty np. po 5 latach. Ciekaw jestem jednak jak na taką propozycje zareagują ISP? Niestety z tego co się dowiedziałem taki zapis nie przejdzie. Na koniec słowo do osób które mają już Internet z LipskaNet. To że macie już Internet z Lipskiej tak naprawdę ma niewielkie znaczenie. Oferta tej firmy nie jest zbyt konkurencyjna w porównaniu z pozostałymi ISP więc zapewne za pół roku (może za półtorej) zapragniecie wybrać kogoś innego i myślę, że docenilibyście wtedy zalety własnej infrastruktury. Miejcie na uwadze to, że niektóre decyzje są nieodwracalne i można ich potem żałować. Na koniec rzucę tu może trywialne hasła. Każdy monopol jest zły, a duża konkurencyjność zawsze zmniejsza ceny. Liczba dostępnych ISP wpływa także na atrakcyjność mieszkania przy jego wynajmie, czy sprzedaży. Pytanie tylko co możemy teraz zrobić?

Offline

 

#25 2009-10-22 13:17:05

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

I chciałbym nadmienic że moją intencją nie jest negowanie wyników wyborów, czy namawianie do powtórnego głosowania. Po prostu wydaje mi się że za mało zrobiliśmy by uświadomic ludziom co jest dla nas korzystne. Zaufaliśmy zdrowemu rozsądkowi i się przejechaliśmy.

Offline

 

#26 2009-10-22 15:03:05

 jurek64

Użytkownik

790126
Call me!
Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-05-05
Posty: 76
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Myślę,że gdybyś napisał wcześniej do mieszkańców w takiej formie jakiej zrobiłeś to teraz,to te argumenty trafiłyby do ludzi.Dodam tylko,że ja w swojej wypowiedzi na temat głosowania,które wypadło tak a nie inaczej,chciałem tylko zwrócić uwagę na to,jak ludzie podchodzą do takich spraw.Niestety, zdecydowana większość  nie myśli w sposób perspektywiczny.Dotyczy to wielu spraw,nie tylko tej.Tak na marginesie- ja głosowałem za własną infrastrukturą:).Mówię to nie dlatego,zeby sie tłumaczyć,ale dlatego,że z mojej wypowiedzi można by wywnioskować,że było odwrotnie.Pozdrawiam

Offline

 

#27 2009-10-23 07:59:44

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

No trochę żałuję że nie napisałem. Ale swoją drogą każdy ma sporo teraz na głowie i szczerze mówiąc taki list to było ostatnie co by mi przyszło do głowy. A jak już się obudziłem z ręką w nocniku to chciałem to w jakiś sposób wyrzucić z siebie. Ten list to swego rodzaju katharsis (nie jest może najlepiej zredagowany i zbyt emocjonalny). W obecnej sytuacji i tak już nic nie zmieni, ale może zmieni sposób myślenia ludzi w przyszłości.

Offline

 

#28 2009-10-24 09:26:52

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

A ja chociaż głosowałem za budową własnej sieci i zgadzam się, że to jest długookresowo najlepsze rozwiązanie, stwierdzam, że deczko przesadzacie.
1. Na pewno zagłosowali na nie Ci, którzy kupili mieszkania na wynajem, czemu się absolutnie nie dziwię.
2. Część osób na pewno ma inne wydatki, jest ogrodzenie, etc, wbrew pozorom nawet taka suma może robić różnicę.
3. Dopóki komuś internet chodzi dobrze, naturalnie, że niespecjalnie mu zależy. To można uznać za nielogiczne, ale tak działają ludzie, czy się nam to podoba, czy nie. Nie narzucajmy ludziom naszego myślenia, każdy ma prawo mieć własne zdanie i priorytety. Na tym polega wspólnota.
4. Jest coś, o czym chyba nikt nie mówił, a co dla mnie jest zagrożeniem. Z doświadczenia, głównie w pracy wiem, że jak jest jakaś infrastruktura podzielona na kilka firm, to często jest przebijanie piłeczki, albo przynajmniej firma, do której zgłaszamy problem, najpierw wymaga sprawdzenia tego po nieswojej części. Nie twierdzę, że aktualne rozwiązania są najlepsze, ale przyznacie, że sytuacja, kiedy  możesz od razu zgłaszać dostawcy problem, gdy tylko się upewnisz, że Twój router i komputer są ok, jest bardziej komfortowa, niż gdy trzeba sprawdzać, czy z naszą siecią jest ok.
5. Na pewno odpada zrobienie sieci, jak Laku proponowałeś, totalnie na własną rękę. Takie duże sieci, jak nie są zrobione profesjonalnie, to nie są stabilne. Na pewno nie chcę sieci, która nie daje gwarancji i za którą de facto nikt nie odpowiada.
To tyle z mojej strony. Jak powiedziałem, jestem za własną siecią, ale dobrze zrobioną. Ale z drugiej strony jakoś nie lamentuję, jeśli jej nie będzie.


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
źródło zaręczyny w spa Ciechocinek