Przewóz 9 i Stoszki 9 - FORUM MIESZKAŃCÓW

Ogłoszenie

UWAGA! Nie mając statusu "Mieszkańca" NIE widzisz wszystkich działów forum w tym najważniejszego, gdzie odbywają się dyskusje członków WM - zalecamy więc weryfikację

#1 2009-05-04 11:27:06

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

Ze względu na popularność tematu, raz jeszcze opisuję ustalenia, schemat który przyjęliśmy na zebraniu oraz aktualny status sprawy, którą dla nas pilotuję:

Informacyjnie podaje tylko co ustaliliśmy na spotkaniu WM hasłami:
- OFERTA: przygotowujemy (ja z ramienia wspólnoty dla KTBSu - oni później przesyłają oficjalne zapytanie) wycenę od kilku firm zajmujących się kablowaniem bloków, wykonywaniem instalacji pod Internet

- WYKONANIE INFRASTRUKTURY robimy jako WM swoja własną infrastrukturę - polega to na wciągnięciu kabli w gotowe już kanały prowadzące do gniazdka w mieszkaniu, sprowadzeniu kabli z wszystkich mieszkań w bloku do 1 miejsca centralnego (środkowa klatka) oraz połączeniu 2 budynków razem światłowodem (przygotowany jest między budynkami kanał do którego tylko zostanie wpuszczony światłowód)

- ZAPYTANIE OFERTOWE DO DOSTAWCÓW INTERNETU wysyłamy zapytanie do kilku (5-6) operatorów Internetu z prośba o przygotowanie "oferty specjalnej" dla naszych bloków, my dajemy im miejsce na maszcie na budynku, oni dostarczają tylko sygnał do budynku, zakładają swoje 2 switche + router - nie ponoszą żadnych kosztów w zamian za dobrą ofertę na usługi

- CELE w ten sposób każdy mieszkaniec ma do wyboru 3-4 operatorów Internetu (myślę żeby oprócz Lipskiej wpuścić 2-3 operatorów) - wybieramy dostawce, ten tylko wpina nasz opisany kabel z domu do swojego switcha i mamy Internet od dostawcy według uznania. W ten sposób, każdy mieszkaniec ma wybór, jest konkurencja, nie ma problemów... i nie blokujemy wejścia operatorom telekomunikacyjnym, bo z takim podejściem nie będziemy mieć nigdy ani tel, ani internetu, ani tv kablowej...

P.S. umieszczam prosty schemat ideologiczny tego jak trzeba sprowadzić kable do pkt centralnych i połączyć oba budynki razem

http://www.airbites.pl/pub/globalimages/KTBS.jpg

Offline

 

#2 2009-05-04 11:47:09

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

STATUS - aktualizacja 4.V.2009

1. jeżeli chodzi o firmy,które mogłoby dla nas wykonać instalacje pod Internet to rozmawiałem wstępnie z 2 - szukam najtańszego i najlepszego rozwiązania tzn: nie negocjuje tylko ewentualnej ceny zlecenia, ale również formę płatności (1 z firm zgodziła się np wykonać instalację wystawiając FV z 90 terminem płatności - wykonają więc zlecenie, a my mamy 3 mies na zapłatę co daje nam możliwość rozłożenia kosztów na raty), rozmawiałem też z firmą która wykonywała instalację elektryczną na naszych budynkach, zna więc doskonale bloki więc oni również przygotują nam wycenę. Aktualnie postaram się znaleźć jeszcze co najmniej 1 firmę oraz przygotować zapytanie ofertowe zawierające specyfikację techniczną, zapytanie o cenę oraz warunki płatności.

2. rozmawiałem wstępnie z kilkoma operatorami świadczącymi usługi w tej części Krakowa: Ghnet, ISTS, Internetia (dawniej Airbites), Lipska NET - każdy z nich wyraził swój zachwyt nad logiką naszego rozwiązania, każdy również obiecał przygotowanie "OFERTY SPECJALNEJ" - tzn według moich zaleceń skoro poniesiemy koszty infrastruktury operatorzy obniżą nam ceny usług/instalacji/dadzą szybsze łącze etc. w zamian za wpuszczenie na budynek i umożliwienie świadczenia usług. Przegotuję więc zapytanie ofertowe do tych firm gwarantujące nam możliwość skorzystania z "OFERTY SPECJALNEJ" adekwatnej do naszej sytuacji. Po wpłynięciu ofert umieszczę je na forum, oraz poproszę mieszkańców o wybranie 3 najkorzystniejszych ich zdaniem - i tych operatorów wpuścimy (oni wiedzą o tym więc będą szykować jak najlepsze oferty:) )

P.S. jeżeli chodzi o Lipska NET, rozmawiałem z nimi, z wielką chęcią odnieśli się do opcji 1, wspólnej infrastruktury i dania w związku tym lepszej oferty oraz "przepięcia" się po wykonaniu infrastruktury na nasz "system". Rozmawiałem z nim, bo chodziło mi o to, żeby na bloku nie było kilku niepotrzebnych dublujących się instalacji. Po wykonaniu więc naszej, przepną osoby które już podpisały z nimi umowy na jeden,wspólny szkielet. Jeżeli chodzi natomiast o "haracz" to nie będę cytował wypowiedzi każdego z operatorów, natomiast Lipska NET ma "negocjować z KTBSem" w związku z opłatą którą mieli ponieść...i tu proponuję (i poproszę o to w imieniu WM zarządcę) żeby KTBS jasno poinformował nas na jakich zasadach zostały przyjęte pieniądze za wejście na nasz budynek (z tego co wiemy to ok. 10 000zł), jeżeli oczywiście zostały przyjęte oraz oświadczenia na jakie konto i na jaki cel kwota ta została/zostanie przeznaczona (może dofinansowanie ogrodzenia jak sugerowała większość z Was..a może są to pieniądze, których WM nie dostanie...)

Offline

 

#3 2009-05-05 15:25:29

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

STATUS - aktualizacja 5.V.2009

1. skontaktował się ze mną jeszcze dostawca Internetu - firma Multiplay (Lama+Kolornet) oni również przygotują ofertę i do nich również wyślemy zapytanie

Offline

 

#4 2009-05-05 15:51:01

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

A ja wczoraj podpisałem umowę z Lipską i przy okazji podpytałem o opłatę, jaką przekazali KTBS-owi. Dokładnej kwoty mi nie potwierdzili (ja wiem o ok. 5tys zł) i nie chcieli też powiedzieć, jak dokładnie uzasadniał to KTBS. Ale dowiedziałem się, że ogólnie to miało pokryć koszty zabezpieczenia sieci i interesów wspólnoty oraz wszystkich prac wykonanych przez KTBS. M.in wykonano połączenie między blokami, w nowej rurze, wszystko ma być odpowiednio zabezpieczone. To jest dla mnie argument za taką opłatę, aczkolwiek poznałbym chętnie dokładne rozliczenie, najlepiej z fakturami, bo dla mnie wyliczenia KTBS-u są dość mętne.


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#5 2009-05-05 22:55:38

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

Leonidas - KTBS umieścił peszel między budynkami na etapie budowy, zadzwoń do jakiejkolwiek firmy i spytaj ile kosztuje położenie specjalnej rury na odległości powiedzmy 30metrów (na etapie budowy bez kopania) jeżeli istnieje firma, która poda Ci kwotę 10 000 zł netto za taką usługę to będzie jakiś cud Szczerze to za 10 000zł netto to zrobiłbym to osobiście Wyjaśniam Ci więc, że rozmawiałem z wymienionymi wyżej dostawcami Internetu (prawie wszyscy w Krakowie) i od każdego KTBS żądał 5 000zł netto za każdy budynek - czyli 10 000zł netto za wejście i możliwość świadczenia usług.... nazywaj tą opłatę jak chcesz, ale to właśnie dzięki niej na naszych blokach nie ma ani TV kablowej, ani konkurencyjnych dostawców Internetu...takie kwoty z pkt ekonomicznego i biznesowego będą zawsze nieuzasadnione (polecam matematykę i policzenie wielkości abonamentu,marży i przeliczenie kiedy 10 000zł się takiej firmie zwróci) taka, opłata jest chora, nie ma żadnego logicznego uzasadnienia, a już na pewno dla nas mieszkańców nie niesie żadnych korzyści...

dodam tylko, że rozmawiając z dostawcami oprócz oferty specjalnej ustaliłem również ewentualna propozycję "wartości dodanej" jako przekonania nas jako WM do wpuszczenia akurat tego operatora, ale nie chodzi tu o zaporową kasę,ale o fajne rozwiązania dla nas - kupienie ławek, piaskownicy, założenie kamer na parkingi i plac zabaw tak żeby każdy miał w domu podgląd (można widzieć na monitorze jak się bawi dziecko)..są to fajne drobnostki,które chętnie takie firmy mogą zaproponować...ale nie chore pieniądze których nikt nie zobaczy...

Offline

 

#6 2009-05-05 22:56:14

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

remonty - temat odnośnie pomieszczeń gospodarczych przeniosłem do "Dyskusji ogólnych"
pozdrawiam jako admin

Offline

 

#7 2009-05-06 11:08:05

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

Nie twierdziłem, że to jest opłata uzasadniona, od początku traktowałem ją jako haracz. W ogóle uważam, że taka opłata jest chora, ważna jest oferta i ew. bonusy. Ale jak usłyszałem, że nie było wcześniej takiego połączenia i że nie było tego w projekcie, bo tak kategorycznie stwierdził jeden z właścicieli Lipska.net, to stwierdziłem, że jest chociaż częściowe uzasadnienie.
Co do samego połączenia między blokami, to w skąd masz informacje, że połączenie było od razu? Może być też tak, że w pierwotnym projekcie budowlanym go faktycznie nie było (tak jak twierdzi Lipska), a KTBS zrobił jeszcze w czasie budowy, przewidując sprawy... i teraz stwierdził, że się mu za to należy zwrot kosztów. Ale jeśli tak to jest, to dla mnie jest to przekręt i wyciągnięcie kasy przez KTBS. Pytanie więc zasadnicze, jak było w rzeczywistości.

Co do usług dodanych, to ławki, ogródek z placem zabaw to ma zrobić KTBS i to szybko.

A monitoring, to szczerze powiem, monitoring parkingu, kiedy będą bramy na kod i pilota, raz, że będzie miał znikome znaczenie, dwa może interesować tylko właścicieli aut na parkingu, czyli ok połowy mieszkańców. Wg mnie ew. bonusy powinny być dla wszystkich albo prawie wszystkich. A jak będę miał dzieci, to minitoringu nie chcę, bo taki monitoring kończy się tym, że ani ojciec ani matka spokojnie nie mogą nic zrobić, bo co chwilę zaglądają w ekran. Zresztą, pierwszą informację o tym, że coś złego się szykuje, może dać dźwięk, więc trzeba by go zamontować i wsłuchiwać się we wszystko? Ja dziękuję ;)Wszystko jest dla ludzi, ale czasem zapominamy, że gadżety nie są idealnym i niezawodnym remedium na wszystko.


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#8 2009-05-06 11:24:20

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

Połączenie 2 budynków było planowane od początku,bo KTBS rozmawiając na baardzo wczesnym etapie budowy z rożnymi firmami i o tym wspominał (inna sprawa, że nonsensem byłoby nie zrobić jakiegoś połączenia między tak blisko położonymi budynkami). A to co mówisz ma się nijak do rzeczywistości i jest to szukanie tylko jakiegoś uzasadnienia...bo taki połączenie nie kosztuje tak chorych pieniędzy...

Zgadza się, że ma zrobić KTBS, co nie oznacza, że dostawcy nie mogą zrobić dla nas np stojaków na rowery czy jakiegokolwiek drobnego "bonusu", to co pisałem to były przykłady, a Ty od razu się widzę wczułeś Kamerki na parkingi czy plac to jakieś tam bonusy które sobie wspólnoty czasami robią,nie znaczy to, że TY musisz z nich korzystać jak nie chcesz. Wiadomo, że będą bramy, będzie bezpieczniej i spokojniej ale po 1 kamerce nad parkingami jeśli to ma być bonus nie zaszkodzi, jeśli nawet jakoś super nie pomoże :)Niczego tu nie przesądzałem..wiec spokojnie, to są jakieś tam pomysły, które ktoś rzucił w rozmowie...jak będą konkrety na pewno nie ja tylko WM (przejdę po mieszkaniach) zdecyduje

Offline

 

#9 2009-05-07 07:03:03

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

zrozumiałem, że podałeś konkretne propozycje bonusów. Ogólnie jak najbardziej się zgadzam, że interesują nas pewne bonusy, tylko uważam, że większość przykładów, jakie podałeś, powinien nam zrobić KTBS, który stara się robić tylko to, do czego go zmuszamy i ani ciut więcej.

A co do połączenia między blokami, to w świetle tego, co mówisz i zakładam, że masz dobre informacje, wychodzi na to, że KTBS tłumacząc Lipskiej opłatę, nawciskał kitów, nazywając rzecz po imieniu. Muszę powiedzieć, że nie podoba mi się to bardzo.

Ostatnio edytowany przez Leonidas (2009-05-07 07:03:37)


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#10 2009-05-07 12:02:18

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

TAK, takie tłumaczenie to śmiech, tego typu rurarz (specjalne rury dostosowania z połączeniach ziemnych - rury RHDP) to koszt materiałów - metr rury RHDP ok. 3zł/metr + koszt robocizny, znam stawki rynkowe za takie usługi i koszt 10 000zł za odległość pomiędzy naszymi blokami...to delikatnie mówiąc paranoja (pomijając fakt, że takiej opłaty chciano od każdego operatora który miał wejść na budynek)

P.S. proszę zostawmy już temat opłaty za wejście, to jest wątek statusie spraw więc ewentualnie proszę o zakładanie nowych tematów

Offline

 

#11 2009-05-13 20:56:45

pokrec

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-05-13
Posty: 30
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

Hewirto napisał:

- WYKONANIE INFRASTRUKTURY robimy jako WM swoja własną infrastrukturę - polega to na wciągnięciu kabli w gotowe już kanały prowadzące do gniazdka w mieszkaniu, sprowadzeniu kabli z wszystkich mieszkań w bloku do 1 miejsca centralnego (środkowa klatka) oraz połączeniu 2 budynków razem światłowodem (przygotowany jest między budynkami kanał do którego tylko zostanie wpuszczony światłowód)

jako przyszły mieszkaniec mam pytanie, po tym jak już WM sfinansuje budowę infrastruktury (kable, maszty, switche, światłowody, robocizna ... etc) kto zajmie się maintenecem tego?

case:
jeden z switchy łączący budynek A i B padnie, kto zajmie się jego naprawą ... ?
co jeśli będzie wymagał 30 dniowej wizyty w serwisie - wspólnota kupi wtedy zapasowy?

pozdrawiam


If you have a hammer, you tend to see every problem as a nail.

Offline

 

#12 2009-05-13 23:54:19

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

Nie zrozumiałeś chyba idei:) WM buduje infrastrukturę: zaciągamy kable z mieszkań do jednego pkt centralnego w każdym budynku, w punkcie tym zawieszamy 3 skrzynki, obok tych skrzynek są opisane nr mieszkań kable, 2 punkty centralne z obu budynku łączymy światłowodem rozszytym na końcach na 3 części do każdej skrzynki. Na jednym budynku przygotowujemy też maszt. I TYLE. WSPÓLNOTA BUDUJE INFRASTRUKTURĘ I UDOSTĘPNIA JĄ OPERATOROM. Jesteśmy właścicielem sieci, sprzęt natomiast, utrzymanie, serwis etc to zadanie operatorów, których wpuszczamy na budynek - to są ustalenia z zebrania WM.

Odpowiadając więc na Twoje pytanie: utrzymaniem, serwisem, ewentualną wymianą sprzętu zajmują się operatorzy, my dajemy im sieć i udostępniamy miejsce w skrzynkach (a oni wkładają tam swoje urządzenia i oni je wymieniają jeśli mają awarię, bo do tego obligują ich umowy z osobami którym dostarczają usługę). W ten sposób mamy wybór kilku operatorów, nie ponosimy kosztów utrzymania sieci, serwisu. Jedyny koszt to jednorazowe przygotowanie sieci i koszt ten pośrednio zwraca nam się w postaci "dedykowanej oferty" od każdego z operatorów - na to się zgodzili i nasz wkład zrekompensuje się/zwróci poprzez lepszą ofertę, promocje (obniżony abonament przez n-miesięcy), brak opłat instalacyjnych itd itd.

Offline

 

#13 2009-05-14 09:03:58

pokrec

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-05-13
Posty: 30
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

Hewirto napisał:

Nie zrozumiałeś chyba idei:) WM buduje infrastrukturę: zaciągamy kable z mieszkań do jednego pkt centralnego w każdym budynku, w punkcie tym zawieszamy 3 skrzynki, obok tych skrzynek są opisane nr mieszkań kable, 2 punkty centralne z obu budynku łączymy światłowodem rozszytym na końcach na 3 części do każdej skrzynki. Na jednym budynku przygotowujemy też maszt. I TYLE. WSPÓLNOTA BUDUJE INFRASTRUKTURĘ I UDOSTĘPNIA JĄ OPERATOROM. Jesteśmy właścicielem sieci, sprzęt natomiast, utrzymanie, serwis etc to zadanie operatorów, których wpuszczamy na budynek - to są ustalenia z zebrania WM.

Odpowiadając więc na Twoje pytanie: utrzymaniem, serwisem, ewentualną wymianą sprzętu zajmują się operatorzy, my dajemy im sieć i udostępniamy miejsce w skrzynkach (a oni wkładają tam swoje urządzenia i oni je wymieniają jeśli mają awarię, bo do tego obligują ich umowy z osobami którym dostarczają usługę). W ten sposób mamy wybór kilku operatorów, nie ponosimy kosztów utrzymania sieci, serwisu. Jedyny koszt to jednorazowe przygotowanie sieci i koszt ten pośrednio zwraca nam się w postaci "dedykowanej oferty" od każdego z operatorów - na to się zgodzili i nasz wkład zrekompensuje się/zwróci poprzez lepszą ofertę, promocje (obniżony abonament przez n-miesięcy), brak opłat instalacyjnych itd itd.

rzeczywiście, teraz trochę się rozjaśnia ...
ale
Case:
budynki: A, B
operatorzy: 1, 2 ,3

pada policzenie budynku A z budynkiem B ... chiński zasilacz wyparował ....
w związku z tym na budynku z masztem A (?) nadal wszyscy maja dostęp do internetu, na budynku B nie
w budynku B operator '1' nie ma klientów operator '2' ma jednego a operator '3' dziesięciu, reszta korzysta z internetu upc

który z operatorów ma poczuwać się do poniesienia kosztów naprawy?
bo wyobrażam sobie że jeśli pierwszy awarie zgłosi klient operatora '2' to nie koniecznie będzie on skłonny do płacenia


If you have a hammer, you tend to see every problem as a nail.

Offline

 

#14 2009-05-14 10:55:25

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

połączenie pada, chiński zasilacz? rozumiem, że koniecznie chcesz znaleźć problem, ale widzę, że nie posiadasz wiedzy. Więc wyjaśniam: budynki będą połączone światłowodem - jest to wiązka dielektryczna - tym samym nie bezawaryjna, bo nie podlega np wyładowaniom elektryczny i innym wpływom. Budynki będą więc połączone pod ziemią taką właśnie wiązką, która na końcach będzie rozdzielona na 3 operatorów - po 2 włókna dla każdego operatora (jeśli jesteś już tak dociekliwy to wyjawię Ci, że zostanie 18 włókien zapasu:) ).Na końcach urządzenia podłącza już operator, nie wiem więc o czym mówisz, WM będą kable z mieszkania do piwnicy, metalowe skrzynki, która udostępnimy, masz i 24 włóknowy światłowód - więc nic co może się zepsuć, urządzenia są operatorów.Nie martw się, umowa będzie regulować wszystko tak, że WM nie będzie ponosić kosztów tylko korzystać
pozdrawiam

Offline

 

#15 2009-05-14 14:54:16

pokrec

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-05-13
Posty: 30
Punktów :   

Re: INTERNET - status okablowanie + oferty operatorów

Hewirto napisał:

połączenie pada, chiński zasilacz? rozumiem, że koniecznie chcesz znaleźć problem, ale widzę, że nie posiadasz wiedzy. Więc wyjaśniam: budynki będą połączone światłowodem - jest to wiązka dielektryczna - tym samym nie bezawaryjna, bo nie podlega np wyładowaniom elektryczny i innym wpływom. Budynki będą więc połączone pod ziemią taką właśnie wiązką, która na końcach będzie rozdzielona na 3 operatorów - po 2 włókna dla każdego operatora (jeśli jesteś już tak dociekliwy to wyjawię Ci, że zostanie 18 włókien zapasu:) ).Na końcach urządzenia podłącza już operator, nie wiem więc o czym mówisz, WM będą kable z mieszkania do piwnicy, metalowe skrzynki, która udostępnimy, masz i 24 włóknowy światłowód - więc nic co może się zepsuć, urządzenia są operatorów.Nie martw się, umowa będzie regulować wszystko tak, że WM nie będzie ponosić kosztów tylko korzystać
pozdrawiam

wystarczyło napisać że światłowód będzie miał 24 włókna i każdy operator będzie miał własna parę
wykład o bezawaryjności/"nie bezawaryjna" i uwagi o braku wiedzy były zbędne


If you have a hammer, you tend to see every problem as a nail.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
sklep z kawą zaręczyny w spa Ciechocinek