Przewóz 9 i Stoszki 9 - FORUM MIESZKAŃCÓW

Ogłoszenie

UWAGA! Nie mając statusu "Mieszkańca" NIE widzisz wszystkich działów forum w tym najważniejszego, gdzie odbywają się dyskusje członków WM - zalecamy więc weryfikację

#1 2009-05-06 13:53:45

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Plac Zabaw

Rozmawiałem właśnie z KTBSem odnośnie terminu zainstalowania placu zabaw i koszy na śmieci - zgodnie z obietnicą z zebrania sprawa miała być domknięta przed Dniem Dziecka. Otrzymałem informację, że KTBS skończył zbieranie ofert i negocjuje jeszcze sprawę....ale nie wiadomo jak jeszcze będzie z terminem...na razie tyle

Offline

 

#2 2009-05-21 11:44:45

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: Plac Zabaw

Oj..odnoszę wrażenie, że na Dzień Dziecka plac zabaw może się nie pojawić...

Offline

 

#3 2009-05-22 19:29:26

pazdzior

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-01-12
Posty: 10
Punktów :   

Re: Plac Zabaw

Rozmawiałem dzisiaj z naszym "zarządcą" i powiedziano mi, że firma od placu początkowo miała poustawiać 3 elementy, KTBS chce tych elementów więcej i teraz mają lekkie przepychanki. Jakkolwiek termin wykonania, który usłyszałem to "najpóźniej 15 czerwca".

Pytałem jeszcze o wypełnienie dziur na klatkach schodowych, które powstały po obniżaniu wjazdów, we wtorek mam wiedzieć coś więcej, bo umówiłem się z panem Michałem z działu technicznego.
W poniedziałek zadzwonie do nich bo nie wiem jak was ale mnie denerwują brudne bramy garażowe, a mówili że firma sprzątająca ma je sprzątać dwa razy w roku. a chyba jeszcze ani razu tego nie robili.

Offline

 

#4 2009-05-22 19:40:22

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Plac Zabaw

jakie 3 elementy? no jaja normalnie, wybrali pewnie jakąś najbardziej badziewną firmę, żeby zaoszczędzić i teraz próbują wycisnąć coś, żeby jakoś wyjść przed nami. Popatrzcie na plac dla Stoszki 13, jest 6 elementów (podwójna huśtawka, ważka, zjeżdżalnia, piaskownica, 2 ławki oraz 2 kosze), a to przecież nie jest nie wiadomo co, ale standard. Czy oni nam łaskę robią???


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#5 2009-06-23 12:51:06

 maciek81

Użytkownik

Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 66
Punktów :   

Re: Plac Zabaw

Leonidas napisał:

jakie 3 elementy? no jaja normalnie, wybrali pewnie jakąś najbardziej badziewną firmę, żeby zaoszczędzić i teraz próbują wycisnąć coś, żeby jakoś wyjść przed nami. Popatrzcie na plac dla Stoszki 13, jest 6 elementów (podwójna huśtawka, ważka, zjeżdżalnia, piaskownica, 2 ławki oraz 2 kosze), a to przecież nie jest nie wiadomo co, ale standard. Czy oni nam łaskę robią???

Firma jest ta sama która robiła plac zabaw na Stoszki. Znamy już jednak dokładnie genezę tematu z 3 elementami zamiast 6. Pani wynajmująca mieszkanie, która oczywiści nie pojawiła się na zebraniu wspólnoty, nabazgroliła pismo do KTBS - że nie życzy sobie tego pod oknem. Jej argumenty /żona z nią rozmawiała ostatnio/ to - mieszkanie kupione jako inwestycja; możliwość zamieszkiwania w mieszkaniu starszych osób.
Zastanawia mnie jedna kwestia, czy jednoosobowo mogę zablokować postawienie ogrodzenia np. jak mi się tak uwidzi?

Offline

 

#6 2009-06-23 16:27:43

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Plac Zabaw

Czy Pani która to pismo nabazgroliła mieszka od strony placu zabaw ? Bo jeśli nie to czy da się to obejśc poprzez zgodę mieszkańców mających okna od strony placu zabaw co ktoś tu wcześniej sugerował ?

Offline

 

#7 2009-06-24 00:57:28

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Plac Zabaw

Najważniejsza jest czyjaś inwestycja... Z całym szacunkiem, ale to jest chore, my tu mieszkamy.
Dwa, "możliwość zamieszkania osób starszych". Niezły kit, od kiedy to wynajmuje się mieszkania osobom starszym, szczególnie przy aktualnych cenach w naszej dzielnicy?! Wszyscy wiedzą, że wynajmować będą studenci albo pracujący, ale też młodzi. Ale jakieś tłumaczenie na rzekomą uciążliwość bliskiego placu zabaw trzeba znaleźć.
A tak z drugiej strony, to jeśli faktycznie to jest w jakimś rozporządzeniu, to KTBS o tym musiał wiedzieć. Ale po co informować o tym mieszkańców, lepiej im mówić, że będą mieli taki sam plac zabaw, zawsze to podnosi wartość mieszkania, zamiast postawić sprawę jasno "jeśli ktoś zaprotestuje, to będziecie Państwo mieli plac zabaw wielkości 1/3 Stoszki 13", co przy dwukrotnie większej liczbie mieszkańców ...  Nie ma nikt przypadkiem tych zapewnień w jakimś mailu czy papierze od KTBS-u?
Oczywiście przy dobrych przepisach lub planach, których nie ma, bo władze siedzą w kieszeniach deweloperów, nasze bloki byłyby deko krótsze, ale wiadomo, zysk ponad wszystko...

Ostatnio edytowany przez Leonidas (2009-06-24 01:25:32)


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#8 2009-06-24 09:34:39

 maciek81

Użytkownik

Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 66
Punktów :   

Re: Plac Zabaw

laku82 napisał:

Czy Pani która to pismo nabazgroliła mieszka od strony placu zabaw ? Bo jeśli nie to czy da się to obejśc poprzez zgodę mieszkańców mających okna od strony placu zabaw co ktoś tu wcześniej sugerował ?

Pani wynajmuje mieszkanie właśnie od strony placu zabaw.
Co do tego co pisał Leonidas - pani twierdziła również, że powinniśmy mieć właśnie pretensje do KTBS który od dawna o tym wiedział, a z wiadomych przyczyn robił nas w bambuko.

Offline

 

#9 2009-06-24 11:08:44

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Plac Zabaw

Feralne rozporządzenie:

Rozdział 8
Zieleń i urządzenia rekreacyjne
§ 39. Na działkach budowlanych, przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną, budynki
opieki zdrowotnej (z wyjątkiem przychodni) oraz oświaty i wychowania co najmniej 25%
powierzchni działki naleŜy urządzić jako powierzchnię terenu biologicznie czynnego, jeŜeli inny
procent nie wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
§ 40. (13) 1. W zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na
budowę naleŜy, stosownie do potrzeb uŜytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca
rekreacyjne dostępne dla osób niepełnosprawnych, przy czym co najmniej 30 % tej powierzchni
powinno znajdować się na terenie biologicznie czynnym, chyba Ŝe przepisy odrębne stanowią
inaczej.
2. Nasłonecznienie placu zabaw dla dzieci powinno wynosić co najmniej 4 godziny, liczone w
dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 1000-1600. W zabudowie śródmiejskiej
dopuszcza się nasłonecznienie nie krótsze niŜ 2 godziny.
3. Odległość placów i urządzeń, o których mowa w ust. 1, od linii rozgraniczających ulicę, od
okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów
powinna wynosić co najmniej 10 m.

http://konstrukcja.bytom.pl/docs/RMI%20 … cznych.pdf
W starym rozporządzeniu z 2002 roku nic o oknach budynków mieszkalnych nie było:
http://www.ciop.pl/5544.html

Ostatnio edytowany przez laku82 (2009-06-24 14:00:48)

Offline

 

#10 2009-06-24 13:32:56

eru

Użytkownik

7113588
Zarejestrowany: 2009-06-07
Posty: 12
Punktów :   

Re: Plac Zabaw

Co do urządzeń to wg tych przepisów nie wiem czy coś da sie zrobić, ale zastanawiam się nad ławkami. Czy one tez są elementem placu zabaw? Zreszta jakby postawic jeszcze dwie obok tych istniejących, to będą przecież w takiej samej odległości od bloków?

Offline

 

#11 2009-06-24 14:00:06

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Plac Zabaw

1) Znalazłem jeszcze coś takiego na jakimś forum:

Przepis dotyczy zaleceń projektowych dla "zespołów budynków wielorodzinnych objetych jednym pozwoleniem na budowę" oraz poprzez użycie sformułowania "powinna wynosić" ma charakter instrukcyjny. Gdyby to miała być norma bezwględnie zakazująca lokalizowania placów zabaw w mniejszej odległości, to ustawodawca użyłby sformułowania "nie może być mniejsza niż" - patrz np. treść §19. ust 1. tego rozporządzenia (Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż: 1) 7 m - w przypadku 4 stanowisk włącznie...)

Nie wiem co o tym myślec, bo nie jestem prawnikiem ale brzmi to sensownie.

2) Ciekawe jaki plan miał planowany przez KTBS plac zabaw. Zastanawia mnie jedno - skoro zamiast 4 ławek stanęły 2 to zapewne plan placu zabaw obejmował także ławki. W takim razie może warto obmierzyć cały dostępny teren(czyli ten w odległości 10 m od ścian) i w jego granicach zmieścic wszystko co się da (dodatkowa powierzchnia w miejscach gdzie teraz są ławki i kosze zapewne da niewiele ale zawsze coś). W projekcie placu zabaw nie umieścic żadnej ławki ani koszy na śmieci. Tak wykonany plac zabaw byłby chyba zgodny z tamtą normą (nie wiem czy nie ma jakichś dodatkowych uwarunkowań dotyczących placu zabaw objętych innym przepisem, np. że na 4 urządzenia na placu ma przypadac 1 ławka - ale czegoś takiego pewnie nie ma). Kolejnym krokiem po wykonaniu takiego placu zabaw byłoby postawienie wokół niego ławek i koszy już w osobnym projekcie. Z tego co się orientuję nie ma żadnych przepisów regulujących odległośc ławki od ściany i taka ławka może stanąc nawet przy samej ścianie (no chyba że się mylę).

3) Jeśli w budynku A jest 1 osoba nie zgadzająca się na bliskośc placu zabaw, a w budynku B takiej osoby brak to co stoi na przeszkodzie by podpisy zebrac tylko od mieszkańców bloku B(tylko z mieszkań ze ściany od placu zabaw) a następnie plac zabaw rozszerzyc jedynie w kierunku budynku B, natomiast od strony budynku A rozmieścic ławki dla rodziców, które jak pisałem nie są w żaden sposób regulowane. Nazwy A i B są czysto symboliczne, bo nie wiem kto po której stronie mieszka.

Bądźmy elastyczni, zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie.

Offline

 

#12 2009-06-24 14:06:17

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Plac Zabaw

Możliwe, że w pierwotnym rozporządzeniu nie było. Tutaj jest aktualny tekst rozporządzenia, bezpośredni na stronie ministerstwa: http://www.mi.gov.pl/files/0/1787359/dz21091156.pdf
Pytanie więc, co z tym robimy. Uważam, że można:
1. spróbować się z nią dogadać, zaapelować do jej rozsądku, że takie urządzenia wcale nie pomniejszą komfortu mieszkania - w końcu dzieci i tak będą biegać po całej trawie
2. oczekiwać od KTBS-u jakiejś rekompensaty dla tej Pani (nie wiem, np. niech KTBS zamontuje na własny koszt rolety w dwóch oknach?). W końcu zgadzamy się, że to KTBS wprowadził nas w błąd.
3. oczekiwać od KTBS przekazania innego terenu, choćby wydzielenia małego pasa po drugiej stronie drogi dojazdowej?
Zwróćcie uwagę na zapis o przeznaczeniu co najmniej 25% powierzchni działki na tereny zielone. Nie mam pod ręką aktu notarialnego i dokumentacji działki, ale na moje oko powierzchnia bloku, chodnika, drogi dojazdowej i parkingów to więcej niż 75% powierzchni całej działki. Nawet, jeśli tutaj istnieje plan zagospodarowania (a o ile pamiętam nie), to wątpię, żeby ustalał inne proporcje. Czyli trzeba to sprawdzić, bo może mamy prawo coś uzyskać od KTBS-u w tej sprawie?

A co do tego, co Laku82 napisał:
ad 1.
Może to jest na tej zasadzie, że przepis nie jest bezwzględnie obowiązujący, tzn. uchwała wspólnoty może ustalić inaczej?
ad 2.
Z ławkami to też właśnie miałem zapytać, przecież one nie należą do placu zabaw, chyba, że byłaby całość ogrodzona. ławki chyba mogą stać wszędzie.
ad 3.
Też dobry pomysł, jeśli wszystko inne nie wypali.

Tak na marginesie, z tegoż rozporządzenia, został uchylony (a szkoda) przepis o maksymalnym 2% nachyleniu poprzecznym chodnika, bo nie trzeba się przyglądać, żeby nie zauważyć, że mamy dużo większe... U nas z przepisów co jakiś czas znikają "magicznie" różne zapisy ala "lub czasopisma"

Ostatnio edytowany przez Leonidas (2009-06-24 14:16:52)


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

#13 2009-06-24 15:43:26

eru

Użytkownik

7113588
Zarejestrowany: 2009-06-07
Posty: 12
Punktów :   

Re: Plac Zabaw

Z tego co się orientuję, ale trzeba by to sprawdzić, to określenie "powinna wynosić" to zalecenie nieobligatoryjne i od niego mozna uzyskać odstępstwo w urzędzie. Pytanie tylko jak potraktują protest tej osoby. Może jak pozostali mieszkańcy od strony ogródka zgodziliby się na rozszerzenie to by przeszło? Ale jak mówię to jest jeszcze do sprawdzenia.

Offline

 

#14 2009-06-24 15:54:05

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: Plac Zabaw

Ad mój własny punkt 3)
Zwróciłem uwagę że w ustawie jest napisane:

3. Odległość placów i urządzeń, o których mowa w ust. 1, od linii rozgraniczających ulicę, od
okien pomieszczeń
przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów
powinna wynosić co najmniej 10 m.

Co oznacza, że przy zgodzie pozostałych mieszkańców plac zabaw mógłby byc ograniczony jedynie poprzez półkola o promieniu 10 m wychodzące z okien problematycznego mieszkania. Dodatkowo: nie czytałem dokładnie całej tej ustawy i nie wiem czy jest zdefiniowane tam pojęcie odległości, ale biorąc tą definicje dosłownie to należało by brac pod uwagę odległośc w lini prostej(linii wzroku), a nie "mapową", co za tym idzie: jeśli ktoś kto protestuje mieszka na 2 piętrze i ma okno na wysokości dajmy na to 7 metrów to granica "placu zabaw w odległości 10 m od jego okna" przebiega tak naprawdę (z twierdzenia pitagorasa) w odległości maks. 7 metrów od ściany (także w formie pół okręgu). To oczywiście czyste wariacje, ale nie bezpodstawne.
Na pewno zresztą możemy liczyc takie półokręgi o r=10m względem wszystkich okien. Z pewnością będzie to przynajmniej trochę dla nas korzystniejsze niż linia 10 metrów od ściany jak to wcześniej tutaj opisywaliśmy. Szczególnie, że część okien jest w loggiach, a więc ich promienie będą mniejsze.
http://ktbs.aine.pl/img/Elewacja-S.jpg

Offline

 

#15 2009-06-24 18:10:12

 Leonidas

Użytkownik

Skąd: Stoszki 9
Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 463
Punktów :   

Re: Plac Zabaw

właśnie, słusznie.
A poza tym, to powinno się liczyć od okien, a nie balkonu, ustawa mówi wyraźnie o oknach


Tadeusz Styrski
-----
Płaszów na Facebooku
http://www.facebook.com/group.php?gid=158812464132402

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotels PĂŠzenas worldhotels Ciechocinek spa pakiety