Przewóz 9 i Stoszki 9 - FORUM MIESZKAŃCÓW

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

UWAGA! Nie mając statusu "Mieszkańca" NIE widzisz wszystkich działów forum w tym najważniejszego, gdzie odbywają się dyskusje członków WM - zalecamy więc weryfikację

#1 2009-09-14 23:38:11

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Ostateczne ustalenia, podsumowanie

Offline

 

#2 2009-09-15 00:05:46

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Witam wszystkich serdecznie,
ponieważ na zebraniu zostałem przez WM "oddelegowany" do pilotowania sprawy, pozwolę sobie podsumować wszystkie kwestie i wyrazić swoja opinię:

1. TV kablowa - UPC - ostatecznie po spotkaniach z UPC na budynku, rozmowach z ich przedstawicielami i KTBSem udało się sprawę załatwić, umowa z UPC została podpisana, w okolicach grudnia będziemy więc mieć TV kablową (KTBS podpisał umowę, nie znam jej treści i szczegółów)

2. INTERNET - ustalenia z zebrania były takie jak w temacie szczegółowym, nie będę więc rozpisywał detali. Zainteresowanych problemem "haraczu" za wejście na budynek operatorów, braku konkurencji etc odsyłam do szczegółowego tematu (był omawiany na zebraniu). Tutaj przypomnę tylko, że zaproponowałem rozwiązanie, które stosują nowoczesne wspólnoty polegające na zrobieniu swojej infrastruktury i udostępnieniu jej wielu operatorom, tak aby mieć konkurencję i wybór (oznacza to tyle, że mieliśmy wciągnąć do wszystkich gniazdek w mieszkaniach kable, połączyć razem budynki i wszystkie kable z mieszkań miały się schodzić w punkcie centralnym. Do tej centrali wpuszczamy kilku operatorów Internetowych i jeśli ktoś chce mieć internet od danego operatora, ten tylko podłącza opisany nr mieszkania kabel do swojego urządzenia). Taka była idea, w imieniu WM miałem rozeznać się odnośnie kosztów zrobienia takiej sieci i pomóc KTBSowi wysłać zapytania do operatorów. Teraz podsumuję więc 2 opcje, które finalnie "wyszły" i które KTBS przedstawi mieszkańcom w najbliższym czasie:
                 
               OPCJA 1 - mieszkańcy finansują infrastrukturę, koszt jednorazowy ok 150zł/mieszkanie (płatne w 3 ratach po 50zł) - idea była taka,
                               że w tym przypadku możemy wpuścić dowolną (mówiliśmy o ok. 3) liczbę operatorów Internetowych.
                               Idea miała na celu powstanie konkurencji i umożliwienie każdemu z nas wyboru dowolnego operatora,
                               w założeniu operatorzy mieli (jako, że nie ponoszą kosztów instalacji) zaproponować lepszą niż standard ofertę.
 
                              WADY:
                              a) ponosimy jednorazowy koszt budowy sieci (3 raty po 50zł)
                             
                              ZALETY:
                              a) mamy wybór 3-4 operatorów internetowych
                              b) jako WM jesteśmy prawnym właścicielem infrastruktury
                              c) jednorazowo zostaje wykonane na budynku sieć, potem nikt już nie kręci się po budynku
                                  i nie wykonuje prac podłączeniowych
                              d) w momencie zdecydowania się na internet od danego operatora instalacja polega tylko
                                  na wpięciu przez pracownika w piwnicy opisanego nr mieszkania kabla do ich urządzenia 
                              e) operatorzy (z założenia) w ofercie mieli uwzględnić brak ich kosztów instalacji (dać lepszą promocję)
                                  - czyli faktyczny koszt budowy sieci miał się zwrócić
                             
               
             OPCJA 2 - operator buduje infrastrukturę na swój koszt, w tym przypadku nie ponosimy żadnych kosztów
                            (choć faktycznie operatorzy i tak mogą nas obciążyć opłata instalacyjną). Ograniczenie tutaj polega na tym,
                            że każdy operator  musi mieć własne kable, jeżeli chcemy więc miec wybór i wpuścić ich choćby ze 2, każdy
                            z nich musi w pionach poprowadzić swoje kable. technicznie jest to niemożliwe, ponieważ taka ilosć kabli "na raz"
                            nie zmieści się w pionie (każda klatka to 9 mieszkań, przy zejściu do piwnicy więc każdy operator to 9 kabli,
                            2 operatorów to 18 kabli, 3 to 27 kabli). Fizycznie jest to niemożliwe, jedynym rozwiązaniem jest więc w umowie z operatorami
                             zaznaczenie, że KAŻDORAZOWO operator musi podłączać klienta wciągając kable od piwnicy do mieszkania, a w
                            przypadku rezygnacji klienta (lub zmiany na 2 z operatorów) firma musi natychmiast wyciągać kabel od
                             mieszkania, aż do piwnicy, tak aby zrobić miejsce dla kolejnego podłączenia i nie zapychać pionu.
                           W praktyce, operatorzy ponosić będą dodatkowe koszty i moim skromnym zdaniem ostatecznie nie będą
                           zainteresowani takim rozwiązaniem.

                            WADY:
                            a) wspólnota nie jest prawnym właścicielem okablowania
                            b) istnieje bardzo poważne techniczne ograniczenie ilości operatorów
                                - w praktyce każdy musi mieć swoje kable a te nie zmieszczą się do pionów
                                istnieje więc konieczność - patrz pkt c) i d)
                            c) konieczność każdorazowego podłączania klienta - ciągnięcia kabla od piwnicy do domu
                            d) konieczność każdorazowego odłączania klienta - wyciągania kabli od domu do piwnicy
                                przy zmianie operatora lub rezygnacji
                            e) ryzyko, że finalnie operatorzy nie podejmą współpracy ze względu na koszty związane
                                z punktami c) i d) (z tego co wiem, teraz nie wiedzą o tym ważnym szczególe)
                           
                            ZALETY:
                            a) jako mieszkańcy nie ponosimy jednorazowego kosztu 150zł (3 raty po 50zł)
                                związanego z budową własnej sieci
                             b) 2 z 3 operatorów zaproponowało w opcji 1 i 2 te same warunki (nie uwzględnili więc
                                 zniżki w przypadku kiedy sieć jest nasza) - wynika więc z tego, że możemy toeretycznie
                                 nie ponosić kosztów a mieć te same warunki - ale tylko teoretycznie - patrz WADY

                           KOMENTARZ: w moim przekonaniu realnie jeśli operatorzy dowiedzą się koniecznościach
                                              deinstalacji kabli ostatecznie nie podejmą współpracy, bo dla nich to każdorazowo koszty


PODSUMOWANIE:
postarałem się pokrótce przybliżyć jak najprzystępniej Wam wszystkim to zagadnienie, mam nadzieję, że wszystkie te ważne niuanse znajdą się w informacji KTBSu przed głosowaniem (tu informacja, że KTBS roześle karty do głosowania). Na zebraniu proponowałem opcje 1 i tak wszyscy zakładaliśmy. Zdaję sobie sprawę, że najpewniej wiele osób niechcąc ponosić kosztów (tych 3 rat po 50zł) zagłosuje za Opcją II, niemniej mimo, że ja sam mam w domu internet, stawiam na nowoczesne, konkurencyjne rozwiązania i z myślą o przyszłości, a nie tylko chwili obecnej jestem za uniwersalnym rozwiązaniem gwarantującym nam możliwie najlepsze techniczne warunki oraz możliwie największy wybór operatorów i w związku tym poświeciłbym te 3 raty dla lepszego moim zdaniem rozwiązania. Niedługo dostaniemy wszyscy informacje, uchwałę i karty do głosowania - więc głosujcie zgodnie z Waszym przekonaniem.

Na koniec bez względu na finał tego zagadnienia, ciesze się, że udało się załatwić TV kablową i będziemy mieć niedługo UPC, i cieszę się, że tak czy inaczej (mam nadzieję) będziemy mieć wybór kilku operatorów internetowych.

Pozdrawiam
Wasz sąsiad

Offline

 

#3 2009-09-16 07:54:45

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Popieram opcję nr 1.
Pytanie czy w ramach opcji 1 będziemy mieli dostęp do własnej, szybkiej "sieci osiedlowej"? Czyli mimo że z operatorem mam podpisaną umowę na np  2 Mbit/s to pomiędzy komputerami w naszej sieci mam transfer max 100 Mbit/s (no chyba że założymy sobie kable na 1 Gb/s to wtedy więcej - o ile mamy odpowiednie karty)? Jeśli nie to czy jest na taką siec jakaś szansa ? Co trzeba zrobic ?

Pytanie nr 2: czy w ramach opcji nr 2 przy założeniu że operatorzy nie wyjmą starych kabli (chyba nie mają takiego obowiązku skoro to ich kable) (stare to w znaczeniu że nie używane) - to czy jeśli zapełni się istniejący pion to czy nie powstanie patologiczna sytuacja np.
1) Przykładowo 3 operatorów zajmie cały dostępny pion.
2) Pojawia się na rynku 4 super tani gracz. Kilku mieszkańców chce na niego przejśc
3) Starzy operatorzy nie chcą wyciągnąc kabli, bo i po co - nie mają chyba takiego obowiązku. My im tych kabli usunąc nie możemy bo to ich własnośc, a nie nasza
4) Jesteśmy zmuszeni ciągnąc kable poza pionem w paskudnych białych plastikowych korytkach po klatce - efekt estetyczny koszmarny !!
5) Nie podoba się to sąsiadowi X który nie chce ani tańszego Internetu (bo np ma wykupiony abonament na 3 lata i jakąś tam karę za zerwanie), ani nie chce miec paskudnej klatki (nie dziwie się - sam bym protestował) Wobec czego blokuje założenie korytka na klatce
6) W tej sytuacji wybór pozostałych mieszkańców jest prosty - muszą miec Internet od starych dostawców albo w ogóle.

Czy taki scenariusz jest prawdopodobny ?

Offline

 

#4 2009-09-16 16:57:26

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Odpowiadam:)

Pyt 1 - tak, transfer między mieszkańcami to 100Mbps (kable będą odpowiadały specyfikacji do 1Gb/s ale to wymagałoby również gigabitowych urządzeń)

Pyt 2 - No właśnie o tym pisałem, może nie wyraziłem się jasno, to jest właśnie główna WADA...operatorzy MUSZĄ mieć zapis w umowie, który nakazuje im każdorazową deinstalację kabla z mieszkania i pionu (co jest dla mnie idotyzmem i podnosi koszty operatorom, a dla nas to dodatkowe wizyty monetrów na klatkach) - taki zapis MUSI być, bo w pionie nie pomieszczą się kable więcej niż 1 operatora - jeżeli na budynku ma być konkurencja i kilku operatorów będą musieli wyciągać kable, aby drugi w to miejsce zmieścił swój (np. jeśli chcesz zmienić sobie usługę z jednego operatora na drugiego)

Więc raz jeszcze, na spokojnie: w II OPCJI NIE budujemy własnej sieci (takiej w której instalacja to tylko wpinanie przez różnych operatorów w piwnicy końcówki do ich urządzenia) tylko udostępniamy istniejący w szachcie teletechnicznym przygotowany peszel - peszel ten ma określoną średnicę, może zmieścić się w nim ograniczona liczba kabli (pomijam problem taki, że operatorzy nienawidzą z wielu zrozumiałych powodów mieć kabli w jednym peszlu) co oznacza, że np. wpuszczając 3 operatorów NIE MOGĄ oni zostawiać po rezygnacji klienta lub zmianie przez klienta dostawcy na drugiego swoich kabli.

To bardzo proste wyjaśnię to na przykładzie:
w klatce jest 9 mieszkań - jeżeli 9 osób z tej klatki podpiszę umowę z operatorem A - wciągnie on do pionu 9 kabli, jeżeli np po roku 3 mieszkańców stwierdzi, że chce internet od dostawcy B, to musiałby on ciągnąć swój kabel do mieszkania czyli w pionie byłoby już 9+3 kable...a fiizycznie peszel nie zmieści takiej ilości przewodów, która musiałaby być wciągana przy każdej zmianie. Finalnie pion musiałby zmieścić przy 3 operatorach 3*9=27 kabli,a to fizycznie niemożliwe. Ostatecznie wiec kable MUSZĄ być każdorazowo w tej opcji demontowane:) Nie ma natomiast zagrożeń o których pisałeś, żadnych korytek, pozostawionych instalcji itd - to nowy blok, przygotowane są pod to peszle w szachtach teletechnicznych. Cały natomiast problem deinstalacji, ilości operatorów itd rozwiązuje nasza instalacja - ale to nas kosztuje 3raty po 50zł - ale wtedy wpuszczamy nawet 5 operatorów (a ci tylko w piwnicy wpinają sobie opisaną nr mieszkania końcówkę do urządzenia)

Offline

 

#5 2009-09-18 21:48:29

Wojtek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-01-24
Posty: 36
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Hej,

Czy mógłbyś ustosunkować się do tego co KTBS napisał w swoim piśmie do nas na temat netu? Szczerze mówiąc nie wiem co mam myśleć w tym momencie, chociaż wciąż raczej jestem za opcją, żeby okablować budynki we własnym zakresie.
Niestety moja wiedza jest w tych tematach nikła i chciałbym wiedzieć co myślisz o tym jako człowiek znający się na rzeczy?
Trochę mnie dziwią informacje zawarte w załączniku nr 2. Dlaczego usługi dostarczane po "naszym" kablu są droższe niż takie, które idą po kablu operatora za który było nie było operator musi dodatkowo zapłacić? Jest tak w przypadku ISTS i Multiplay?

Pzdr.

Offline

 

#6 2009-09-21 08:14:13

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

A co to za pismo? Domyślam się że jakieś nowe? Czy wrzucają do skrzynki czy znowu firma Maxus będzie je dostarczać w trybie "polecony" przez 3 tyg bo mnie nie będą mogli złapać w domu ?

Ostatnio edytowany przez laku82 (2009-09-21 11:32:43)

Offline

 

#7 2009-09-21 14:11:15

misiek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-08-05
Posty: 6
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Pisemka roznosi firma Maxus tak więc proponuję wziąźć dzień urlopu i czekać cierpiwie Pisemko porusza kwestię ogrodzenia placu zabaw, internetu, dzierżawy pasa zieleni oraz bram wjazdowych

Ostatnio edytowany przez misiek (2009-09-21 14:13:57)

Offline

 

#8 2009-09-21 19:15:14

Wojtek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-01-24
Posty: 36
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

laku82 napisał:

A co to za pismo? Domyślam się że jakieś nowe? Czy wrzucają do skrzynki czy znowu firma Maxus będzie je dostarczać w trybie "polecony" przez 3 tyg bo mnie nie będą mogli złapać w domu ?

Tak jak piszesz - Maxus dostarcza w trybie "poleconym" czyli trzeba pokwitować. Mnie fartem udało się po prostu nadziać na kobietę jak wychodziłem z domu.

Offline

 

#9 2009-09-22 10:58:28

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

List odebrałem dzisiaj w siedzibie KTBS. W liście są informacje dotyczące: TV, Internetu,ogrodzenia itp.
Dodatkowo są tam też karty do głosowania, które trzeba wypełnic i wrzucic do skrzynki z napisem "Kontakt z zarządcą"
Ważne:
1)Glosować trzeba do końca września, więc jeśli ktoś nie wrzuci do tego czasu karty to WSTRZYMUJE SIĘ OD GŁOSU!!
Skontaktujcie się z KTBS by odebrac karty do głosowania. List jest "polecony" więc go Wam nie wrzucą do skrzynki.

2)Natomiast nie ma w tych papierach informacji ile kosztuje Internet w UPC i czy coś by nam obniżyli z racji tego że będziemy mieli swoją Infrastrukture.

3) To że niektóre firmy nie traktują nas poważnie i oferują ceny wyższe to tylko powód by tych 2 firm też nie brać na poważnie i olać.
Ta "niższa cena" jest spowodowana tym, że KTBS wliczył do średniej ceny za 1msc np rabat w postaci darmowych pierwszych 3 miesięcy. W wypadku gdy się tego rabatu nie wliczy cena jest ta sama. Co nie oznacza, że za rok rabaty się powtórzą.
Dziwi mnie natomiast, że w przypadku posiadania własnych kabli firmy te nie chcą dac nawet tak standardowych rabatów jak "pierwsze 3 msc gratis"
Coś mi się wydaje, że jakby samemu przedzwonic do każdego ISP z osobna - zj.. ich i powiedziec, że ta oferta to skandal to zaraz poprawiliby swoje oferty. Bo taka oferta z ich strony to potwarz. Rozumiem, że nie chcą obniżac cen, ale wycofywanie oczywistych promocji to już śmiech na sali.
b) Jest też druga opcja: KTBS nie zaakcentował w zapytaniu ofertowym, że w wypadku montażu infrastruktury przez ISP interesuje nas jedynie taka opcja że po wygaśnięciu umowy ISP musi zdjąc swój kabel z budynku. Obawiam się że w standardowych umowach raczej takich zapisów nie ma. Stąd ISP kalkuluje że po roku nawet jak jego oferta nie będzie konkurencyjna to zajmie swoje miejsce w pionie i dla innych operatorów montaż i przebijanie się w plastikowych korytkach przez klatkę schodową będzie po prostu nieopłacalny - stąd mieszkańcy będą przymuszeni niejako do starych ISP. Prosta sprawa - monopol się kalkuluje.
Obawiam się że po zaakcentowaniu tego faktu w zapytaniu cena była by jednak wyższa. Szkoda że przy okazji wysłania tego listy nie wysyłają nam kopii zapytań ofertowych.

4) Pytanie do Herwito:
Czy w wypadku gdy infrastruktura należy do ISP to będziemy miec także własną szybką siec wewnętrzną  (100 Mbit/s)?
Czy w wypadku własnej infrastruktury prędkośc 1000 Mb/s znacząco zwiększyła by koszty ? (kable i tak są pod to, większosc kart i tak już jest na 1Gb/s - pozostaje tylko switch)

Ostatnio edytowany przez laku82 (2009-09-22 11:56:48)

Offline

 

#10 2009-09-22 11:48:32

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Ufff..temat jest skomplikowany, pisma nie dostałem, ale wyjaśniam skąd się wzięły "czary mary" i jakie jest moje zdanie. Napiszę może od początku jak wyglądała cała historia:

- po pierwsze KTBS wysłał w 1 wersji zapytanie ofertowe do firm absolutnie ŹLE NAPISANE! Nie konsultując tego ze mną mimo, że WM mnie do pilotowania tej sprawy wyznaczyła. Dowiedziałem sie o piśmie, bo jak wiecie pracuje w Internetii i takie złe zapytanie przyniósł mi pokazać kolega który zajmuje się kontaktami z zarządcami. Po "awanturze" w KTBSie wysłali 2 doprecyzowujące zapytanie do tych firm.
- od początku mojego pilotowania sprawy kiedy dzwoniłem do prawie wszystkich ISP w Krakowie każdy z nich był zadowolony z naszego rozwiązania i zapewnił mnie, że jeśli będziemy mieć swoja infrastrukturę przygotują ofertę specjalną uwzględniająca koszt instalacji
- w moim przekonaniu kiedy KTBS nie wysłał zapytania do firm napisanego WPROST tak jak uzgodniliśmy - czyli "jaką ofertę specjalną oferujecie jeśli udostępnimy Wam nasza infrastrukturę i nie podnosicie kosztów" tylko "podajcie ofertę jeśli WM budowałaby infrastrukturę oraz taką jeśli Wy zrobicie ją sami i będzie Wasza" zagrał bardzo sprytnie i wyjaśniam czemu moim zdaniem takie właśnie oferty wróciły. Operator kiedy dostaje informacje, że istnieje siec na bloku i ma dać lepszą ofertę, bo zostanie wtedy wybrany, przygotowałby taką odliczając w niej koszty instalacji, jeżeli natomiast dano mu alternatywę, że może zbudować sieć sam, wiedział, że wtedy infrastruktura jest jego co daje mu gwarancję bycie monopolistą - z czego to wynika - z bardzo logicznego faktu - NIE DA SIE TECHNICZNIE WPUŚCIĆ KILKU OPERATORÓW Z ICH SIECIAMI DO 1 PESZLA/KANAłU TELETECHNICZNEGO, BO FIZYCZNIE NIE POMIEśCI ON TAKIEJ ILOśCI KABLI. Operatorzy wolą więc ponieść koszt zbudowania sieci ale być sami na budynku - zobaczycie sami, że jeśli wybierzemy tą opcję i KTBS powie dopiero operatorom, że każdorazowo muszą usuwać kable z pionu, to nikt z nich nie podpisze umowy..i skończy się na tym, że zostanie tylko Lipska...Całe szczęście (i jestem ciekaw czy jest to w piśmie) udało mi sie wywalczyć wejście na blok UPC (osobiście ściągałem Pana Michała na blok oraz grupę inwestycyjną UPC i robiłem z nimi uzgodnienia techniczne oraz przyśpieszałem sprawę).

Ponieważ jest bardzo dużo pytań i wątpliwości postanowiłem jeszcze dzisiaj napisać do Wszystkich Mieszkańców pismo, wyjaśniające sprawę, mój udział w zagadnieniu i opisujące jakie technicznie są przeszkody i skąd wzięły się pewne niejasności.

Offline

 

#11 2009-09-23 09:14:27

 laku82

Użytkownik

217898
Skąd: Przewóz 9
Zarejestrowany: 2009-03-19
Posty: 648
Punktów :   
WWW

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Jeszcze jedna uwaga co do kart do głosowania ws rozłożenia kosztów instalacji własnej infrastruktury:
- moim zdaniem ten cały wybór jest śmiechu warty wiadomo że jak ktoś ma mieszkanie o powierzchni <48m2 (co można wyliczyc) wybierze wyliczenie kosztów per m2, a jak ktoś ma większe to wybierze koszt per mieszkanie. Niby mieszkań dużych jest mniej, ale mają większy % udziału w nieruchomości, więc w tym głosowaniu może wyjść pat (zapewne zdecyduje to kto posiada garaże - czy posiadacze "dużych" mieszkań czy "małych" - małych w sensie <48m2 - bo to daje przewagę w udziale w nieruchomości wspólnej)
- karta jest bardzo nieczytelna. Chyba powinno byc 1) jestem za opcją A, 2) Jestem za opcją B, 3) Wstrzymuje się
- takie głosowanie powinno byc poprzedzone zapytaniem czy jesteśmy za finansowaniem własnej infrastruktury sieciowej. Bo co mają do wyboru osoby które tej infrastruktury nie chcą ? 2 x wpisac że są przeciw ? Przecież to bez sensu.  Głosowanie z opcjami 1) jestem za opcją A, 2) Jestem za opcją B, 3) Jestem przeciwko finansowaniu własnej infrastruktury 4) Wstrzymuje się także jest bez sensu. Bo osoby które opowiedzą się przeciw w wypadku w którym by przegrali nie decydowaliby o sposobie finansowania.
Przykład:
25% jest za A
20 % jest za B
40% jest za odrzuceniem budowy własnej infrastruktury
15 % wstrzymało się bo nie odebrali kart do głosowania
W tym wypadku wygrywa finansowanie A mimo, że uzyskało zaledwie 25% głosów ! (bo 20 + 25 % > 40 %)
Myślę że to głosowanie mogłoby byc przeprowadzone trochę lepiej.

Ostatnio edytowany przez laku82 (2009-09-23 09:14:59)

Offline

 

#12 2009-09-23 18:33:25

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

Napisałem wczoraj pismo aby "rozliczyć się" z powierzonego mi przez sąsiadów zadania, mam nadzieję, że wyjaśniłem w nim wszystko
pozdrawiam

P.S.dzięki dla sąsiada, widziałem, że rozniósł karteczki z adresem forum

Offline

 

#13 2009-09-23 22:32:15

Dominik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-01-13
Posty: 29
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

laku82 napisał:

- takie głosowanie powinno byc poprzedzone zapytaniem czy jesteśmy za finansowaniem własnej infrastruktury sieciowej. Bo co mają do wyboru osoby które tej infrastruktury nie chcą ? 2 x wpisac że są przeciw ? Przecież to bez sensu.

Hej

Czyli że nie ma tej opcji (własnego okablowania) na karcie do głosowania? bo pobieżenie to przejrzałem... Chyba że to dotyczy już wyboru tylko zewnętrzego dostawcy, gdy wewnętrzna infrastruktura jest już położona przez nas? Nie rozumiem

Offline

 

#14 2009-09-24 23:24:29

Hewirto

Administrator

1499264
Skąd: Przewóz 9/37
Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 177
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

No dokładnie, jest to niejasne! Powinny być dla jasności 2 karty:
1. czy jestes za finansowaniem przez WM infrastruktury (tak,nie, wstrzymuje)
2. jesli odpowiedziales w 1 tak, to w jaki sposob gromadzimy srodki (i tu 2 opcje)

w obecnej formie rozumiem to tak, ze jesli jestes przeciw gromadzeniu srodkow przez WM to zaznaczasz 2 razy przeciw, jesli jestes za to zaznaczasz w ktorejs z wersji tak (a lub b) - tak nakazuje logika

Offline

 

#15 2009-09-26 11:39:59

cinekmonk

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-07-27
Posty: 5
Punktów :   

Re: INTERNET, TV - sfinalizowanie zagadnienia, podsumowanie

witam wszystkich

super że są osoby które to pilotuje bo KTBS robiłby żywnie co chce

natomiast mam jedną sugestię
dla większości osób (mieszkańców) w tym i dla mnie te kwestie to czarna magia, po prostu nie znam się na tym, natomiast na tyle ufam Hewirto, że wiem, że jego rozwiązanie dla Wspólnoty docelowo będzie na pewno korzystniejsze, tylko jest małe ale
Jak napisałem większość mieszkańców albo nie zna się na tym, albo w ogóle nie zalogowało się na forum, żeby przyjrzeć sie dyskucji i zastanowić na tym, więc prawdopodobnie wybiorą opcję mniej kosztowną.
Hewirto, więc w Twojej opcji rozumiem, że na katach KTBS wybieramy "za" albo w opcji a lub "za" w opcji b?
pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
studio kopiowania kaset mokotów przegrywanie kaset na mokotowie i ursynowie restauracja Ciechocinek